Městské divadlo Brno před koncem roku 2016

19.12.2016 17:45

Stačí jen chtít a rázem je vše možné

    Sám nevím, jak se přihodilo, že mi Mary Poppins nějak unikla. Na velmi úspěšný muzikál jsem se nedostal, třebaže se na scéně MdB hrál v rozmezí tří let (2010–2013). Na nedlouho se vrátil letošní obnovenou premiérou s omezeným počtem repríz. To už jsem zaváhat nemohl.

    V roce 1964 byl film na motivy knížek pro dětské čtenáře anglické autorky P. L. Traversové oceněn pěti Oscary. Teprve po čtyřiceti letech přišla možnost přidat k verzi filmové divadelní. S tou pak velký úspěch v Londýně a na Broadwayi. Také v Brně. Městské divadlo bylo šestým na světě, které získalo exkluzivní licenci.

    Mary Poppins má vše, co se od muzikálu žádá. Brněnská scéna, dostane-li se jí takové předlohy, zvládne s bravurou, s níž se nemusí obávat žádné konkurence.  Děj se odehrává na pozadí již historických společenských a rodinných reálií, aktuálních však i pro náš dnešek. Do života a problémů jedné rodiny odkudsi z neznáma vstupuje podivuhodná chůva. Je jiná než ostatní, vládne kouzly, získá si své svěřence, současně i diváky v hledišti, jak děti, tak dospělé. Samozřejmě, že chytí výborná hudba a vtipný text, pěkně do češtiny převedený. – Muzikál, dalo by se říci, již ze „staré, zlaté éry“. S happy endem i povzbudivým posláním: „stačí jen chtít a rázem je vše možné!“  Představení rodinné, pro čas předvánoční ideální, v provedení MdB výborné. Jedno z těch, které se výrazně zapíší do historie scény. Zvláštní ocenění oběma dětským představitelům!

Na Silvestra Ryba potmě

    Je tradicí, že na poslední den starého roku se nabízí, co pobaví, rozesměje, stane se prologem další, již volné silvestrovské zábavy. Návštěvníci Městského divadla v Brně v poslední den roku obdrží tentokrát Rybu potmě. Připlula do Brna přímou linkou z Broadwaye.

    Komedii napsal jako svou vůbec první divadelní hru osmašedesátiletý Larry David, komik a autor sitcomů. V New Yorku vyvolala obrovský zájem. Na úspěchu černě laděné komedie má nepochybně značný podíl, že autor sám ztvárnil hlavní postavu. Ocenění zaslouží rychlost a pohotovost brněnské scény, která získala práva na uvedení inscenace jako první na evropském kontinentu.  (Premiéra v New Yorku 5. 3. 2015. V Brně 17. a 31. 12. 2016). 

    Hra populárního Larryho Davida, ve které je sám ústředním aktérem, vyvolala rekordní tržby předprodeje, lístky na Rybu potmě jsou v New Yorku z nejdražších a nejhledanějším.  K takovému rozruchu a odezvě v Brně nedojde. Autora jako herce neuvidíme, v Brně ostatně nemá tu popularitu jako v Americe, pro širší okruh nebude asi moc známý. Soubor se tedy musí spoléhat výhradně na text, vlastní uchopení a interpretaci.

    Komedie, stavící na vtipném textu a situační komice, je mírně černá zejména v úvodu, později přidá i lechtivou erotiku. Zde předností, že se neuchyluje k lascivnosti, ani ke dnes nadužívané vulgaritě. Hra jako celek nesází na „lidovost“, není „řachandou“ po které by divák měl odcházet z divadla s rozbolavělou bránicí. Nabídne vícekrát podnět k pousmání i smíchu, je i groteskním zrcadlem nastaveným podobám lidské malosti. Různé lidské typy se v situaci, do níž byly vrženy, v humorné nadsázce srážejí odlišností povah, zájmů a cílů. Na dobře vytížené točně se čtyřmi vhodně volenými prostředími se v rychlém sledu představuje až překvapivě velký počet účinkujících. Zvládají různorodé role, jak si předloha žádá a text umožňuje. Největší aplaus premiérového publika patřil představitelům ústředních rolí Zdeně Herfortové a Viktoru Skálovi.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK
Foto: archiv MdB (Jef a Tino Kratochvilovi)