Jubilejní ochotnický festival v Bučovicích

Na počest herce Miroslava Doležala

22.10.2016 19:05

    V Bučovicích se v roce 1919 narodil významný český herec a divadelní pedagog Miroslav Doležal, dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze. Své první herecké kroky učinil už při studiu na bučovickém gymnáziu, kde maturoval v roce 1938. Po absolvování konzervatoře působil ve Státním divadle v Brně, později (až do roku 1990) v pražském Národním divadle, kde pak ještě dalších 15 let hostoval. Byl znám svou mimořádně pečlivou dikcí a kultivovanou jevištní řečí, jež se hodila zejména pro recitaci a uměleckou četbu krásné literatury. Už v době svého brněnského působení učil herectví na konzervatoři, později vyučoval jevištní řeč na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy. Z jeho filmových postav je nejznámější hlavní role ve filmu Vlčí jáma, kde si zahrál po boku Jany Brejchové. Zemřel v dubnu 2009 v Praze, bylo mu 90 let.

    Město Bučovice připravuje na počest svého významného rodáka už po několik let Ochotnický festival Miroslava Doležala. Letošní ročník byl desátý. Divadelní nadšenci na něm předvedli od neděle 16. do soboty 22. října 2016 několik zajímavých představení. Do Bučovic přijeli i naši známí umělci – Oldřich Navrátil, Josef Alois Náhlovský, Vlastimil Harapes, Jana Čížková, Jan Čenský, Zdeněk Troška, Eva Hrušková a Jan Přeučil. Diváci postupně zhlédli komedie Všichni na jednoho, Lakomec, Lucerna aneb Boj o Lípu, kovbojku Zlatá horečka, ale i neméně zajímavá představení Přes přísný zákaz dotýká se sněhu, Skyfy, Spartakyjáda a Kamenný chodníček. Ochotníci z Bučovic, Slavkova u Brna, Nevojic, Rousínova, Bílovic nad Svitavou, Bolešin, Morkovic a slovenského Malého Slavkova se na festival velmi dobře připravili, což diváci po zásluze ocenili dlouhotrvajícím potleskem.

    Fotografie je ze sobotního večera. Mezi účinkující a diváky zavítal režisér Zdeněk Troška. Ochotníci z Bolešin u Klatov uvedli autorskou komedii Františka Strnada Spartakyjáda. Hra měla obrovský úspěch, v sále vyvolala doslova salvy smíchu, režiséra Trošky nevyjímaje. Po představení na diváky čekala autogramiáda, fotografování a poté režisérovi zazpívali divadelníci ze slovenského Malého Slavkova. Nadšeni byli i samotní pořadatelé festivalu. Na svém facebookovém profilu napsali: „Čtyři hodiny jízdy, téměř čtyři sta kilometrů ujeli divadelníci z Bolešin u Klatov, aby představili festivalovému publiku autorskou komedii Františka Strnada nazvanou Spartakyjáda. Komedie festivalové publikum nadchla, autor, který sám ve hře účinkoval, poděkoval za pozvání do festivalu a přízeň publika, které hru několikrát přerušilo hlasitým potleskem.“

Text a foto: Miroslav Krupica