Návštěvou v galerii: GT23

02.10.2014 08:55

    Pod názvem GT23 by čtenář thrillerů mohl hledat záhadnou šifru či označení tajného agenta. Ve skutečnosti jde o název v podobě zkratky. Čtěme: Galerie Trávníky č. 23. Brno, Černá Pole.  Galerie je z rodu těch, dnes v jihomoravské metropoli, obdobně jako v jiných městech, hodně rozšířených. Nejedná se zpravidla o rozlehlé, a již vůbec ne honosné svatostánky umění, spíše o sympatické kavárny, vinotéky, vinárničky, hospůdky, s příjemnou atmosférou vybízející k přátelskému posezení i prohlídce děl i dílek soudobých umělců. Umění se tu nachází v symbióze s životem, bez okázalosti či uctivého odstupu a zdrženlivosti, jak může být při prohlídce vzácných kusů ve velkých výstavních síních.

    Vedoucím GT23 je pan Vladimír Šikula, který galerii, současně hospůdku, kde se čepuje dobré pivo, od roku 2005 provozuje. Otevírá ji nejen k výstavám, ale také k autorským čtením, hudebním večírkům, a vždy především k přátelským posezením. Sám potvrzuje, že kdo se do takové, ne právě lukrativní činnosti pustí, musí mít k umění blízko. V. Šikula se věnuje vlastní výtvarné činnosti, a ve své galerii samozřejmě také vystavoval. Ať už zde vystavuje malíř obecně známý a uznávaný, či výtvarník málo známý či neznámý, vždy se tu setkávají především dobří známí. Přicházejí i návštěvníci neznámí, kteří se v komorním, otevřeném prostředí se známými brzy seznámí a stávají se tak také známými.

    V černopolské galerii T23 vystavovali a vystavují profesionální výtvarníci i ti, kteří se věnují výtvarné činnosti jako koníčku, náplni volného času. Do dnešního dne tu proběhlo již sedm desítek výstav.

    Nedávno jsem tu byl na pěkné výstavě ladných obrázků paní Libuše Šuléřové, a před pár dny na vernisáži malíře Vladimíra Svobody. Jeho obrazy kombinující reálné s fiktivním jsou výtvarně působivými celky vycházejícími z malířova vidění inspirovaného přírodou a trasformovaného  imaginací. Z obrazů Svobody na nás hledí neznámé biologické subjekty, zpravidla mile a přátelsky působící tvorové, které jsme dosud v reálu přírody nespatřili. Svobodův styl je osobitý, nezaměnitelný, jedním z inspiračních zdrojů jsou mu právě příroda a přírodní vědy. Malíř oslovuje harmonickými barvami při kompoziční vyváženosti a precizností zpracování. Svobodova díla, mnohdy i rozměrná, zdobí řadu veřejných prostor, jsou součástí domácích i zahraničních sbírek a galerií. Výstava obrazů Vladimíra Svobody potrvá do 16. října. GT23 je uzavřena v soboty a neděle, v pondělí až čtvrtek je otevřena od 17 hod, v pátek od 18 hod., vždy do 22 hodin.

    A připomeňme hned následující výstavu, která potvrzuje, že GT23 se otevírá i výstavám dosud sic nerenomovaných tvůrců, přitom však akcím neméně pozoruhodným.– 17. října 2014 tu bude zahájena přehlídka výtvarných prací dětí z Kociánky. Potrvá do 13. listopadu.  (št)

 

 

Foto: archiv GT23