Arianna Amand vystavuje v Café Práh v brněnské Vaňkovce

Nechte se provést Cestou duše

02.08.2016 18:15

    Malířka Libuše Croato, uměleckým jménem Arianna Amand, představuje své akrylové obrazy v Café Práh v brněnské Galerii Vaňkovka. Výstava potrvá do 5. září 2016, poté se přesune do Galerie Městského kulturního střediska v Náměšti nad Oslavou.

    Arianna Amand vystudovala textilní výtvarnou školu v Brně, více než 20 let žije a tvoří ve Švýcarsku. Na Akademii Achillea Schweiz studovala vztahy mezi rostlinami a lidmi (obor etnobotanika), má několikaletou praxi v galeriích a v Aukčním domě v Zürichu. V posledních letech pracuje ve firmě Croato Treuhand ve švýcarském Diessenhofenu.

    Ukázky z autorčiny tvorby mohli vidět letos v červnu návštěvníci Městské knihovny v Ivančicích, kde vystavovala akrylové obrazy pod názvem „Jiné světy“. Současná výstava, pořádaná u příležitosti jejího životního jubilea, má název „Cesta duše“.

    Obrazy začala malovat výhradně pro sebe, dělalo jí to radost a pomáhalo zpracovávat „vnitřní“ otázky. Původně ani nezamýšlela, že by někdy vystavovala. „Časem jsem zjistila, že ve skutečnosti maluji pohnutky své duše. V obrazech je můj vztah k předkům, k přírodě a historii,“ říká. „Možná jsem se trochu osvobozovala od jakési diktatury, v životě mi stále něco chybělo, jako zřejmě každému. Nesnažila jsem se nějak zvlášť o výtvarné zpracování, neměla jsem ani žádnou předlohu, obrazy jsou čistě intuitivní. Pomocí malování jsem se i já sama intuitivně začleňovala do většího, opravdovějšího celku. Každý obraz má určité téma, název, který ho charakterizuje. Teď už maluji trochu jinak, ale podstata zůstává stejná.“  (jbo)

 

Ukázky z tvorby malířky Arianny Amand.