Není tu Vltava, ale Svratka, Svitava

14.03.2016 18:25

    Pod tímto názvem přichází na knižní trh z nakladatelství Moravskoslezský kruh stodvaapadesátistránková publikace, jejímiž editory jsou Ladislav Vencálek a Antonín Hošťálek. Autorem fotografií je Igor Šefr, obálka a grafická úprava jsou dílem Borise Myslivečka.

    Editoři této brunensie požádali 17 osobností z Brna nebo s životním vztahem k tomuto městu, aby vyjádřily své pohledy na moravskou metropoli. Sešly se příspěvky rázu osobního a vzpomínkového i historického. Historička Milena Flodrová ten svůj nazvala Brno a Jošt k sobě nerozlučně patří. Brno v Janáčkově zrcadle přibližuje publicista a hudebník Jiří Plocek. Publicista Ladislav Plch opatřil svůj příspěvek titulkem Kamenka – tip pro fajnšmekry a vlastivědně zanícené. Publicistka Jana Soukupová nepochybně zaujme čtenáře obsahem příspěvku Brno mafiánské. Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá se narodila v Praze, ale vyznává se, že Brno je Město mého mládí. Strávila v něm nádherných šestnáct let, na něž vzpomíná se zamženýma očima. „Přeji Brnu jen úspěšné a smysluplné inovace, aby bylo stále hezčí a aby se vám v něm krásně žilo,“ vzkazuje čtenářům.

    Dalšími autory jsou rozhlasová moderátorka a lektorka Pavlína Dufková, divadelník a spisovatel Arnošt Goldflam, divadelník a historik Ludvík Kavín, krajinný ekolog Jan Lacina, politik a ekonom Luděk Niedermayer, architekt Petr Pelčák, architekt Jan Sapák, historik a sociální psycholog Petr Schnur, spisovatel a televizní dramaturg Josef Souchop, publicista, psycholog a spisovatel Jaroslav Štěpaník, kněz, biolog a spisovatel Marek Vácha a psycholožka Kateřina Vencálková. Samozřejmě, že svá vyznání nabídli i oba editoři. Hošťálek svá nazval Duše Brna – ozvěna starých diskusí a Brno je zelené, Vencálek V Brně se vždycky teskní a Mé Brno.

BOHUMIL HLAVÁČEK