Nikdy nic nikdo nemá

16.05.2014 16:35

    … za definitivní. Známý a letitý již text Voskovce a Wericha na hudbu Jaroslava Ježka byl názvem písničkového pořadu, kterým se představili posluchači 3. ročníku muzikálového herectví Divadelní fakulty brněnské Janáčkovy akademie múzických umění v sále Divadla krajiny v Paláci Prígl na Starém Brně. Hned po prvních tónech nevelký divadelní sál opanovala bezprostřední atmosféra souznění mezi účinkujícími a publikem, i když zpívali a hráli jen ti první. A skvěle! Výběr jedenácti písniček trojice J. Ježek, J. Voskovec aj. Werich a stejného počtu od dvojice J. Suchý a J. Šlitr doplnil Drožkář, kde byl textařem k Šlitrově hudbě P. Kopta. Co kus, to klasika, která v mnoha případech „zlidověla“ a zpívá se (a nejspíš dlouho bude) nejen na pódiích divadelních a koncertních sálů, sálků a klubů, ale také při nejrůznějších neformálních setkáních. Texty stále umné, příkladné i vtipné někdy překvapí dnešek i překvapivou aktuálností. Michaela Baladová, Katarína Mikulová, Markéta Pešková, Jiří Daniel, Michal Kuča a Daniel Rymeš zpívali s nasazením, citlivě s plným zvládnutím a výbornou interpretací textu, který je v některých případech i dobrým cvikem výslovnosti. Vyzařovala z nich radost z vystoupení. Mladé zpěvačky a zpěváky lze jen chválit a držet jim palce, předpoklady k úspěšnému vstupu do budoucího angažmá nepochybně mají. Doprovázel je CKK Band ve složení Dada Klementová, klavír, Jaroslav Jurůj, kontrabas a Jiří Klement, bicí.

    Potlesk byl zasloužený a spontánní, žádající si přídavek. Ten přišel vtipně, aniž vlastně přídavkem byl, v podobě songu s věčně platným textem o tom, že „nikdy nic nikdo nemá…“, na který se v předchozím programu „zapomnělo“.

    Uznání náleží paní D. Klementové, stojící za výběrem písniček, aranžmá i hudebním nastudováním, které vždy ctí autory, přitom však dodává vokálu i doprovodu osobní přístup. Interpreti nekopírují původní vzory, ale vkládají do přednesu textů vlastní já. D. Klementová se ansámblové přípravě písniček J+V+W a S+Š věnuje dlouhodobě, každoročně přichází s novým výběrem ze stále živého repertoáru v podání dalšího ročníku adeptů hudebních divadel. Výuka vícehlasého zpěvu je jen částí z její odborné a umělecké činnosti. Působí v kapele Quakvarteto, je autorkou písní, scénické i koncertní hudby. Pozitivní odezvu a zájem vyvolává CD Setkání/Stretnutie, které obsahuje její písně na texty Jana Skácela a Milana Rúfuse.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

 

Foto: Matěj Drozd