Nová inscenace Příhod lišky Bystroušky

10.11.2014 18:15

    Premiéru nejnovějšího studentského nastudování opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky uvede Komorní opera Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v sobotu 22. listopadu 2014 v brněnském Divadle na Orlí. Bude to rovných 90 let od vůbec prvního uvedení této opery, kterou skladatel zkomponoval na motivy krátkých příběhů Rudolfa Těsnohlídka zveřejněných v Lidových novinách.

    Nový titul Hudebně-dramatické laboratoře JAMU zazní 22. a 27. listopadu jako součást Mezinárodního festivalu Janáček Brno 2014. Nefestivalové reprízy má 23., 25., 26. a 28. listopadu. Prolínají se v něm světy zvířecí a lidský. Videoartem v nich tvůrci dokreslí projekcí les a přírodu v různých ročních obdobích. Živý orchestr použije komorní verzi opery z r. 1998, avšak v jiném instrumentálním složení. Čeští i slovenští herci, hudebníci a další účinkující nastudovali operu mimo své četné studentské povinnosti, proto se při ní vystřídají způsobem – kdo má kdy zrovna čas při dvojí či trojí alternaci každé role, vč. technického personálu. Do příprav se zapojilo 120 lidí, z toho 14 tvoří realizační tým. Ten klade důraz nikoliv na klasický operní výraz nesnadně zachytitelných slov, nýbrž na porozumitelnost řeči v typicky janáčkovském zvukomalebném vyjádření. V Česku je zvyk hrát Bakalovu verzi Bystroušky. Herci využijí Zahrádkovu kritickou verzi z roku 2010 s texty více v nářečí. Ukáží život revírníka od jeho 18 do asi 58 let věku a přibližně desetiletý život lišky. První dvě jednání pojali jako večerníček pro děti, následující pro dospělé.

    Nová inscenace Příhod lišky Bystroušky je závěrečný projekt Davida Kříže absolvujícího na HF JAMU magisterské studium operní režie. „Naše Liška bude „naša“ – od Brna, v lese. Bude veselá i smutná – tak jako život, jehož obraz ve střípcích Janáček vtiskl do hudby své opery,“ sdělil mladý režisér. V minulých letech se Kříž už představil třemi tituly: úspěšnou Donizettiho operou Viva la mamma (2012), komiksovým pojetím Smetanovy Prodané nevěsty (2013) a scénickým večerem koncertních skladeb Říkadla, Mládí, Zápisník zmizelého, které inscenoval s Renatou Fraisovou v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Janáček Brno 2010.

    Autorkou scénografie a kostýmů k nové inscenaci je hostující Sylva Marková, autorem video projekcí se stane taktéž hostující Jakub Kříž. V hlavní roli Lišky Bystroušky se představí Marta Reichelová, Aneta Ručková a Zdislava Bočková, postavy Lišáka se zhostí Romana Jedličková, Jana Melišková a Jana Jelínková. V alternacích postavy Revírníka uslyšíme jako hosty Jiřího Miroslava Procházku a Jana Kučeru.

    Inscenace zazní v úpravě Jonathana Dovea pro komorní orchestr z roku 1998. Pod taktovkou Nikol Kraft, studentky 3. ročníku oboru dirigování orchestru, bude hrát Janáčkův akademický orchestr, jehož uměleckým šéfem je doc. Jan Zbavitel. V jednotlivých pěveckých a hereckých úlohách se představí studenti Katedry zpěvu HF JAMU v hudebním nastudování doc. Tomáše Krejčího. Na pódiu se objeví také hostující pěvecký sbor pod vedením Kláry Roztočilové a Dětský sbor Brno Valérie Maťašové.  (vž)

 

Nácvik pěveckých rolí.

Foto: HF JAMU