Nová Štěpaníkova kniha: Od andělů k žízni

10.12.2013 12:45

    Předvánoční knižní trh obohatil renomovaný autor psycholog a novinář Jaroslav Štěpaník, jehož značná část tvorby je věnována Brnu, novou a skutečně zajímavou osmdesátistránkovou publikací Od andělů k žízni, kterou graficky upravila a ilustrovala Michaela Wičarová Štroblová. Vydalo ji nakladatelství SEMTAM.

    Je výborem aforismů, které uveřejňoval v novinách a časopisech nebo byly vysílány rozhlasem. Páteří knihy uspořádané v abecedním pořádku hesel jsou sentence, epigramy a slovníčky vybraných dobových výrazů a termínů, s humornou nadsázkou, ironií i sarkasmem vystihujících dobu minulou i tu, kterou právě prožíváme. Mladší čtenáře rozesměje, možná však i zamrazí kolik komického, groteskního a krajně nepochopitelného přinášela doba, kterou máme už za sebou. Dříve narození si rozvzpomenou na ledacos, co člověka deptalo a na co se dnes rádo zapomíná. Bez rozdílu věku se čtenář pobaví i zgustne si nad ironickými šlehy s humornou zkratkou vystihující některé jevy časů polistopadových. Za nespornou výhodu této své nové knihy pokládá Štěpaník, že je možné číst ji od libovolné stránky a všude na čtenáře čeká pastva pro zvídavý zrak a přemýšlivého ducha. Výběr je pestrý, jak napovídají názvy kapitol Abeceda, Vzkazy a dotazy, Přísloví napoví, Ze slovníku minulosti, V rytmu abecedy, Ze slovníku současnosti, Samochvála závěrem – aneb Bez reklamy to nepůjde, Tlustá tečka.

    A tak se lze dočíst třeba to, co by se stalo, kdybychom přišli o písmenka: nemuseli bychom číst množství zbytečných slov. Že chudoba cti netratí, vždy ujistí tě bohatí. Srážka blbů nevykolejí žádného, následky havárie ale pocítí široké okolí. Andělé jsou krásní, leč neviditelní.

    Pokochal jsem se příslovími. Je jich bohatě. Čistému čisté i špinavé peníze. Ráno bývá někdy pouze střízlivější večera. Podala mu prst a on vůbec nechtěl ruku. Sytý hladovému nevěří. Hladový systému také ne. Byl tak sytý, že nevěřil vůbec nikomu. S poctivostí se dojde spíše hluboko než daleko. Lepší brněnský brabec na talíři než tatarský biftek na střeše. Naděje umírá naposledy. Sešlostí věkem.

BOHUMIL HLAVÁČEK

 

Příspěvek Michala Žáka "Vtipná kaše zamíchaná dobře ořezanou tužkou" najdete zde.