Výstava v brněnské Galerii Katakomby

Nové horizonty událostí

19.06.2019 14:15

    V brněnské Galerii Katakomby se v uplynulém čtvrtstoletí uskutečnilo – většinou v měsíčních intervalech – více než 200 kolektivních či individuálních výstav. Své práce zde představilo přibližně 400 umělců. Stávající výstava Nové horizonty událostí navazuje na podobnou akci z června 2016. Jmenovala se Horizont událostí, pamětníci si jistě vzpomínají.

    V podzemních prostorách Centra experimentálního divadla na Zelném trhu se tentokrát představují výtvarníci Jiří Háva (zemřel v květnu 2019), Milan Obdrdlík, Miroslav Burša, Jan F. Pavlíček, Jiří Lopour, Pavel Vagner, Michaela Dumbrovská, Karel Gregor a Josef Bubeník. Výstava jejich obrazů a soch uzavírá dosavadní pětadvacetiletou éru, je pravděpodobně poslední. Symbolicky se loučíme s duchem Katakomb. A loučíme se i s kurátorem tohoto prostoru Josefem Bubeníkem, který zde dvě desítky let pracoval. Zatím není známo, jak bude divadelní galerie využívána.

    „V minulosti zde byly různorodé výstavy, stejně jako jsou různorodí lidé, divadelní představení nebo cokoliv jiného,“ říká Josef Bubeník. „Některé výstavy byly lepší, jiné horší, vždycky je to subjektivní pocit. Žádná nebyla vysloveně špatná. Spíš bych je rozdělil do několika kategorií. Byly zde výstavy závěsné, klasické, ale také výstavy, které se snažily pracovat s prostorem, modelovat. Obrazy jsme kombinovali se sochami. A objevila se i spousta dalších nápadů.“

    Pro příklady není třeba chodit daleko. Pavel Vagner pojal celý prostor jako jedno velké plátno, od stropu až po zem. Namaloval „nekonečný“ obraz, po němž se dokonce i chodilo. Pavel Korbička vytvořil v celém prostoru zdání vodní hladiny. Když se zhaslo, návštěvníci měli obavu udělat pár kroků, aby nespadli do vody. Na jedné z dalších výstav byly po zemi nalepeny pásky, aby se v prostoru dobře orientovali nevidomí spoluobčané. Všude byly rozmístěny podstavce se sochami, zrakově postižení návštěvníci si je mohli ohmatat. Někdy byly podzemní prostory téměř prázdné, při jiných výstavách naopak doslova přeplněné, obrazy visely kolem vstupního schodiště téměř až k východu z divadla. Možností, jak využít galerii, je opravdu hodně.

    Galerie Katakomby byla vždy otevřena širokému spektru výtvarných pohledů na svět, nikdy se neuzavírala před mnohostí uměleckých projevů. Vystavovali zde zavedení umělci, ale také mladí nadějní výtvarníci, které širší veřejnost dosud neznala. „Jsem rád, že jsem u toho byl a měl příležitost spolupracovat s vynikajícími lidmi. S těmi dnes přítomnými, ale i s mnoha dalšími,“ poznamenal na vernisáži Josef Bubeník. „Bylo toho opravdu hodně. Souhrnnou výstavu, dejme tomu v horizontu deseti let dozadu, by nešlo zorganizovat. Nevešla by se sem. A na mnohasetstránkový katalog by určitě nebyly peníze.“

    Ještě na něco nesmíme zapomenout. Jiří Lopour, jeden z vystavujících autorů, na vernisáži pokřtil svoji novou knížku Reportáž psaná na obrátce. Jak sám říká, udělal si radost k padesátinám. Prostřednictvím deníkových záznamů (e-mailových dopisů za posledních šest let života) popisuje svoji duchovní cestu od jednoho cíle k druhému. Malou ukázku jsme si poslechli přímo na vernisáži. Je to dobré, zajímavé a optimistické čtení. Mnozí Lopourovi přátelé se v knížce určitě najdou.

    Bylo už řečeno, že výstava Nové horizonty událostí v podzemních prostorách Divadla Husa na provázku je s největší pravděpodobností poslední. Loučíme se s přáním, aby galerie našla nové zajímavé uplatnění. S odstupem času se rádi přijdeme podívat…  (jbo)

 

Vlevo: Výstavu Nové horizonty událostí uvedl a na loutnu zahrál básník, spisovatel, hudebník a architekt Petr Čichoň. – Vpravo: Kurátor Josef Bubeník.
Foto z vernisáže: Jaroslav Bobek