Ohlédnutí – výstava obrazů, grafiky a tapiserií Libuše Obrdlíkové

06.03.2016 17:55

    Ohlédnutí je název výstavy obrazů, grafiky a tapiserií Libuše Obrdlíkové (1946), která bude zahájena ve středu 9. března v 17 hodin v Malé královopolské galerii v Brně v Husitské ulici č. 1. Uvede ji předseda uměleckého sdružení Parnas Richard Tribula. Výstava bude otevřena do 27. března a přístupná bude ve všední dny od 13 do 17 hodin.

    Letošní jubilantka, žijící v Bavorech na jižní Moravě, je členkou sdružení Mixtum compositum při Unii výtvarných umělců ČR. Po studiích se věnovala hlavně propagační grafice, ale významné jsou i její ilustrační, malířská a textilní tvorba. Řada jejích artprotisových tapiserií, olejomaleb a grafik zdobí veřejné i soukromé interiéry. Její umělecký výraz ovlivnily pobyt v Zambii, emigrace a účast na cestách manžela, který se jako biolog věnoval projektům na ochranu přírody v rozvojových tropických zemích. Stejně jako nezůstala chladná k tamním tvrdým životním podmínkám, nejsou jí lhostejné ani situace a nálady v naší současné společnosti. Do obrazů a grafiky vkládá svou vnitřní skutečnost, představy, sny a vize. Pozorný divák nalezne jejich smyslový obsah.

    Brněnská rodačka Libuše Obrdlíková měla první výstavu v roce 1979 v závodním klubu ROH Královopolské strojírny. Dosud představila svou tvorbu už na více než třech desítkách autorských výstav v České republice, Německu, Zambii, Kolumbii, Rakousku, Spojených arabských emirátech a Austrálii.

BOHUMIL HLAVÁČEK


Libuše Obrdlíková: Ecce homo (vlevo). – Rytmus (vpravo).
 

A ještě pár slov od bývalé kolegyně:

Ohlédnutí výtvarnice Libuše Obrdlíkové

    Ke svým 70. narozeninám si brněnská výtvarnice Libuše Obrdlíková, členka skupiny Mixtum kompositum, připravila tři výstavy, z nichž první s názvem Ohlédnutí byla otevřena 9. března 2016 v Brně v Malé královopolské galerii, Husitská 1 (další budou v květnu a červnu v Mikulově). Kurátor výstavy Mgr. Richard Tribula rozdělil ve svém úvodním slově inspirační zdroje autorky do tří okruhů – Cesty (výtvarnice měla díky manželovým výzkumným aktivitám možnost pobývat několik let v Africe, Asii a Jižní Americe, posléze 25 let v Německu), kde čerpala náměty především ze spojení člověka s přírodou. Další oblastí je Víra vycházející z obdivu k práci misionářů; náboženské motivy zpracovává formou symbolů, postav a příběhů. Nejrozsáhlejším inspiračním zdrojem v třetím okruhu charakterizovaným jako Současný svět jsou ekologické aktivity, vztah k přírodě a její ochraně prolínající i do politického života. Zde dominuje čtyřdílný cyklus grafik s názvem Trpělivá krajina, dál nic vztahující se k plánované výstavbě dálnice v blízkosti Pálavy.

    Do brněnské výstavy zařadila Libuše Obrdlíková art protisy, ilustrační grafiku, oleje a akryly. Pro její tvorbu je charakteristický lyrismus, náznak, jemná barevnost, promyšlená kompozice. Dýchá z ní bohatý až exotický život autorky zachycovaný laskavou rukou.
Výstava potrvá v Králově Poli do 27. března 2016, otevřena je ve všední dny od 13 do 17.30 hodin a provede jí sama autorka.  
(zb)