Ohlédnutí za novoměstským Slunohraním

08.07.2019 22:45

    Začátkem července přivítalo Nové Město na Moravě zvlášť milé hosty – účastníky letních kurzů pro hráče na smyčcové nástroje. Na pětidenní kurzy přijíždějí z různých míst republiky. V civilním životě mají všelijaké profese, ale jedno mají společné – lásku k hudbě. Hudební workshopy vedou členové Janáčkova kvarteta z Brna. Lekce probíhají v prostorách Horácké galerie a v Základní umělecké škole Jana Štursy v Novém Městě na Moravě.

    Hudební workshopy však nejsou jedinou součástí festivalu Slunohraní. Patří k němu i večerní koncerty na nádvoří Horácké galerie. Prvního července vystoupilo Pacora trio. Sešli se v něm slovenský houslista Stano Palúch, moldavský cimbálový virtuos Marcel Comendant a slovenský jazzový kontrabasista Robert Ragan. V jejich podání slyšeli posluchači jazz, folklor i klasiku v originálním balení. Druhého července se představila zpěvačka a skladatelka Marta Töpferová s kapelou Milokraj. V jejím temperamentním a osobitém podání jsme slyšeli písně, čerpající z českých, moravských i latinskoamerických tradic.

    Slavnostní závěr festivalu Slunohraní patřil 4. července Graffovu kvartetu (na snímku). Bylo založeno v roce 1997 a patří mezi nejvýznamnější české komorní soubory. V podání tohoto kvarteta zazněla Sukova Meditace na staročeský chorál Svatý Václave a Dvořákův Americký kvartet. Na pódiu měli členové Graffova kvarteta místa víc než dost. Pak je ale vystřídal soubor, který se na pódium málem nevešel. Třicetičlenný Letní orchestr, složený z účastníků hudebních kurzů. Pod taktovkou dirigenta Richarda Kružíka zahráli Stamitzovu Sinfonii B dur a Torelliho Koncert D dur pro trubku a orchestr. Sólo na trubku měl Petr Hojač jako host. Závěrečnou skladbou večera byla Janáčkova Idyla. Přesto, že se hudebníci poznali až v Novém Městě na Moravě a ke společnému nácviku měli jen pět dní, zvládli náročné skladby na výbornou. Bez ohledu na stísněné prostory hráli s radostí a nadšením, za což je publikum odměnilo dlouhotrvajícím potleskem.

    Byl to krásný večer. Festival Slunohraní, který bude mít v příštím roce už desáté výročí, se totiž stal srdeční záležitostí nejen hudebníků, ale také milovníků hudby z Nového Města i okolí. Přispívá rovněž k obohacení zdejšího kulturního života. A to je pro organizátory, zejména manažerku Vlastu Piskačovou, určitě největší odměnou.  (vr)