Petrovské Plže opět otvírají náruč milovníkům folkloru

22.05.2014 12:25

    Vinařský areál Plže v Petrově u Strážnice bude v sobotu 31. května 2014 od 15 hodin dějištěm už XIV. Folklorního festivalu Senioři, finančně podpořeného ministerstvem kultury. Pořadateli jsou Folklorní sdružení regionu Strážnicko–Veselsko–Horňácko, obec Petrov a strážnický soubor lidových písní a tanců Danaj. Vystoupí na něm seniorské soubory z České republiky a hosté ze Slovenska.

    V minulých letech se na tomto festivalu setkala už více než stovka souborů a skupin, sóloví zpěváci, tanečníci a instrumentalisté. Předsedkyně pořádajícího regionálního folklorního sdružení Ing. Tatiana Pálenská s potěšením konstatuje, že o tento festival je neustále rostoucí zájem v České republice i na Slovensku, protože motivuje k aktivní účasti dříve narozené členy souborů písní a tanců. Umožňuje těmto „vysloužilcům“ setkat se po letech s těmi, s nimiž se potkávali takřka každoročně na festivalech a slavnostech nejen po celé republice, ale často i v zahraničí. Nejednou jsou to setkání i po desetiletích. Hodně seniorů pak nachází cestu do kolektivu lidí, s nimiž měli dříve mnoho společného, spojuje je spousta vzpomínek a zážitků.

    Letos do Petrova přijedou soubory Spinek ze Vnorov, Old Stars z Břeclavi, Pozdní sběr z Napajedel, Šafrán z Brna, cimbálová muzika Výhonek s mužským sborem z Opavy, folklorní soubor seniorů Olšany z Orlové, ze Slovenska pak bratislavská Burinka, trenčínský Seniorklub Družba, senioři souboru Váh z Liptovského Mikuláše, Kmotry z Detvy s heligonkáři a instrumentalista Imi Oravec a tanečníci-senioři souboru Košičan. Po skončení festivalového programu bude návštěvníkům k tanci a poslechu vyhrávat cimbálová muzika Růža ze Vnorov, jejíž primáškou je Andrea Slavíková.

BOHUMIL HLAVÁČEK