Pipi Dlouhá punčocha

16.02.2018 19:35

    Jako svou druhou premiéru sezony 2017/2018 uvádí divadlo Radost „Pipi Dlouhou punčochu“ – klasiku dětské literatury, nadčasové téma, které baví již několikátou generaci dětí i dospělých. Režisérem inscenace je Michal Sopuch, autorem scénáře a dramaturgem Pavel Trtílek, jehož texty jsou podle předlohy v překladu Josefa Vohryzka. Všech dvanáct písní, které zazní v této inscenaci, zhudebnil David Rotter. Scénu i kostýmy navrhla Lucie Labajová a choreografii vytvořila Hana Litterová.

    Autorka pozdějších úspěšných knížek pro děti Astrid Lindgrenová nejdříve o Pipi vyprávěla své nemocné dceři Karin, která si sama vymyslela neexistující příběh o Pipi Dlouhé punčoše. Vymýšlela si ztřeštěné příběhy o holce, která měla tak praštěné jméno, že do povídání mohla zahrnout vše možné i nemožné. Protože vymyšlené příběhy o Pipi rády poslouchaly také kamarádky Karin, začala si je Astrid také zapisovat.

    Napínavé příběhy se ztřeštěnou Pipi, které byly plné neobvyklých dobrodružství a radosti ze života, nás zavedly do světa neomezené dětské fantazie a hravosti. Pipi se spolu s Tomym a Anikou podívá také do školy, na jarmark, na tichomořský ostrov, naučí děti smažit placky a zpívat píseň o strašlivých pirátech, poradí si s policajty i nebezpečnými tuláky, zkrotí tygra a nakonec všechny zachrání před skutečnými piráty. V titulní roli Pipi Dlouhé punčochy vystupuje velice úspěšně Barbora Dobišarová. Premiéra byla 16. 2. 2018 na velké scéně Divadla Radost.

Text a foto: Petr Michl