Jožka Černý opět zazpívá v brněnské Galerii Žlutý kopec

Potěšení s moravskou písničkou

12.10.2013 17:15

    Ve středu 16. října 2013 vystoupí v brněnské Galerii Žlutý kopec zpěvák Jožka Černý s cimbálovou muzikou Gracia Petra Zugárka. A nebude to poprvé. Iniciátorem koncertů v Masarykově onkologickém ústavu byl před jedenácti lety právě on. Od té doby se na Žlutý kopec pravidelně vrací a společně s muzikanty vystupuje bez nároku na honorář.

    „Po obrovském ohlasu, který mělo první vystoupení Jožky Černého v únoru 2002, jsme se rozhodli udělat z podobných akcí tradici. Naši pacienti přijímají jeho koncerty pozitivně, výrazně jim zlepšují psychiku. Nehledě k tomu, že sem přicházejí i lidé z okolí, kteří do té doby neměli o našem ústavu vůbec žádnou představu. Dostávají tak příležitost seznámit se s prostředím, které se snaží pacientům maximálně pomáhat se závažným onemocněním a zlepšit kvalitu jejich života,“ říká vedoucí Centra komunikace s veřejností, jinak též tisková mluvčí Masarykova onkologického ústavu PhDr. Zuzana Joukalová.

    Jeden z nejznámějších moravských zpěváků lidových písní Jožka Černý se narodil v Čejči, dlouhá léta však žije ve Staré Břeclavi. Už jako čtyřletý zpíval prezidentu Edvardu Benešovi. První oficiální singl vydal v osmnácti letech. S Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů natočil celkem 1 200 písní, další nahrál s Orchestrem Václava Hybše, v jeho repertoáru nechybějí skladby Karla Hašlera a dalších známých autorů, pochlubil se i klasickými áriemi. Obdržel jednu diamantovou, šest platinových a sedm zlatých desek, Zlatý mikrofon Československého rozhlasu a Zlatou notu hudebního vydavatelství Multisonic. S lidovou písničkou procestoval kus světa. Spisovatel Jan Kostrhun o něm před časem napsal knížku „Jožka Černý – Sólo pro moravského slavíka“.

    Jožka Černý zpívá melodie předávané z generace na generaci. A zpívá je srdcem. Pro neobvyklý rozsah a nádhernou barvu hlasu ho milují posluchači v celé republice. Loňský koncert v Masarykově onkologickém ústavu byl součástí oslav jeho 70. narozenin. Všichni, kteří se na jeho vystoupení přišli podívat, byli doslova nadšeni. Některé písně v jeho podání se staly legendou – Za tú horú, za vysokú, Když sem šel z Hradišťa, Nedaleko od Trenčína, Okolo Seče, Břeclavská kasárna. Mnohé z nich si spolu s ním a cimbálovou muzikou Gracia určitě zazpívají i návštěvníci středečního koncertu v druhém patře Švejdova pavilonu v brněnské Galerii Žlutý kopec. Pokud máte chuť a čas, přijďte taky. My, kteří jsme navštívili loňský koncert Jožky Černého, si tuto příležitost určitě nenecháme ujít. Začínáme v 15.30 hodin!  (jbo)