Pozvánka k Dušanu Jurkovičovi

28.04.2014 13:25

    Brno má řadu slavných rodáků, z nichž někteří získali světovou proslulost po odchodu z města za hranicemi republiky. Do Brna také přicházela a svým dílem se tu zapsala nejedna významná osobnost. Slovenský architekt Dušan Jurkovič (1868- 1947) žil a tvořil v Brně v letech 1899 až 1918. Řada jeho projektů vznikala právě zde, některé realizace se nacházejí na území města.

    Jurkovičova vila, kterou architekt, ale také návrhář nábytku, etnograf a slovenský vlastenec, vystavěl jako obytný dům pro svou rodinu, spojuje pojetí moderny s uplatněním inspirace folklórem pro Jurkovičovu tvorbu příznačným. Vila již v roce svého dokončení (1906) uvítala návštěvníky expozicí představující práci architekta i jeho díla v oblasti uměleckého průmyslu.

    Osud samotné vily, která byla nejvýznamnějším exponátem, byl obdobný peripetiím jiných takových staveb. V roce 2006 došlo k významnému obratu. Vilu odkoupil a dal do správy Moravské galerie stát. Podpora Norských fondů umožnila generální obnovu, která byla ukončena v roce 2011. Vila, kterou vystihuje tvrzení, že pro Brno secesní má obdobný význam, jako Tugendhat pro Brno funkcionalistické, se otevřela veřejnosti.

    Stavba, vznikla jako solitér na prázdném prostranství tehdy samostatné obce Žabovřesky. Měla být součástí širšího, bohužel již nerealizovaného záměru architekta. Dlouho zůstávala skryta kolemjdoucím pozdější zástavbou rodinných domů i zeleně v jednom z nejpůvabnějších míst města, kde se bezprostředně pojí příroda s lidskými příbytky.

    Stejně jako po svém dokončení v roce 1906 se v roce 2011 dům otevřel veřejnosti výstavou, při níž ústředním exponátem je vila sama. Ta stojí nadále v tichém místě, stranou, a přece kousek od centra. Ruch sem občas dolehne z protilehlé Rosničky, živo tu je, když v hale hrají basketbalový zápas holky z Žabin.

    Ve vile, která je dnes další z budov Moravského muzea, čekají návštěvníka zajímavé interiéry i pohled do díla Dušana Jurkoviče: Slováka, ale také Brňana. Tím však nabídka nekončí. Každoročně je tu připravena expozice zajímavé soudobé tvorby v  jistém porovnání či konfrontaci s dobou před přibližně sto lety. Návštěvu vily v Žabovřeskách sotva může vynechat Brňan, který má rád své město v jeho různých podobách.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

 

Foto: autor