Pozvánka ke 24 zastavením na Židlochovicku

21.05.2014 09:25

    Z Regionálního informačního centra v Židlochovicích (https://www.zidlochovicko.cz/) se dostává zájemcům o putování krajinou čtyřiadvaceti obcí, ležících v rovinatých nivách řek Svratky a Jihlavy a jejich ramen a přítoků, poutavá publikace se stručným názvem Region Židlochovicko. Na spodním okraji obálky nese podtitul V kraji slunečného města – 24 zastavení.

    Autorem je archivář a sochař Mgr. Ivo Durec, který čtenářům nabízí skutečně plastický obraz o této kouzelné části Moravy. Poctivě přiznávám, že mne nadchnulo bohatství barevných fotografií, mezi nimiž nechyběly snímky dokumentující udržování a rozvíjení folklorních tradic – počínaje Holasicemi přes Měnín, Nesvačilku, Otmarov, Rajhradice až po Sobotovice. I na Židlochovicku si mezi výročními obyčeji a slavnostmi zachovávají výjimečné postavení hody jako integrující prvek spojující všechny generace žijící na vesnici nebo i ve městě. Životnost tradice hodů pramení z veřejného zájmu o tuto lidovou slavnost, která se stává záležitostí reprezentativní – s hudbou, tancem, podívanou na krásné kroje i s bohatým pohoštěním. Hody přispívají k upevňování vztahů rodáků, starousedlíků a nových sousedů.

    Samozřejmě, erudovaný autor publikace věnuje odpovídající pozornost nejen nejvýznamnějším památkám regionu – benediktinskému klášteru v Rajhradě, v němž sídlí Památník písemnictví na Moravě, a židlochovickému zámku, který býval sídlem prezidenta T. G. Masaryka. Celý region je protkán hustou sítí cyklostezek, stezek a turistických tras se zastávkami na odpočinek. Například v Těšanech, které proslavili Alois a Vilém Mrštíkovi, je vyhledávanou atrakcí brněnského Technického muzea barokní kovárna se stálou expozicí kovářství a kolářství. Maryša z divadelní hry bratří Mrštíků – Marie Turková – má hrob na těšanském hřbitově. Vyhlášenému vinařskému městečku Nosislavi vévodí jako majáky dva kostely – gotický katolický, opevněný hradbami, a evangelický. V Opatovicích zdaleka vítá návštěvníky obce mohutná věž kostela svatého Karla Boromejského. Od roku 2009 před chrámem stojí světcova socha, kterou vytvořil Ivo Durec. Předlohou mu byla světcova posmrtná maska. Rád čtenářům vyjevuji, že pozoruhodnou Durcovu tvorbu tvoří nejen figurální plastiky, ale i kamenné erby, znamení a znaky, reliéfní plastiky a návrhy obecních znaků i vlajek.

BOHUMIL HLAVÁČEK