Před 4. ročníkem Divadelního světa Brno

17.03.2013 19:20

    Sedmý červen bude patřit slavnostnímu zahájení a prvnímu dnu festivalu Divadelní svět  Brno. Jde o datum zatím poměrně vzdálené, přípravy jsou ale dávno v plném proudu, a co se chystá, slibuje nevšední divadelní zážitky. Motem 4. ročníku jsou divadlo a hudba, patronem žijící legenda českého hudebního divadla pan Jiří Suchý. Chybět samozřejmě nebude jeho vystoupení v semaforské inscenaci „Hodiny jdou pozpátku.“ (Je autorem i režisérem hry).

    Jedinečnou událostí se stane úvodní, inscenace zkrácené verze Janáčkovy opery Liška Bystrouška, která se odehraje pod širým nebem, přesně řečeno na Moravském náměstí. Předcházet jí bude prolog tradiční Noci kejklířů. Po představení Bystroušky bude program pokračovat na dvoraně Městského divadla.

    V bohatém festivalovém týdnu mají diváci možnost navštívit nejen představení městských divadel, ale zhlédnout také řadu hostujících souborů, včetně atraktivních zahraničních. Předprodej vstupenek by měl být zahájen na začátku dubna. Probíhat bude v Turistickém informačním centru na Běhounské 17 a v pokladně divadel, která jsou spolupořadateli. (ND Brno, MDB, DHNP, HaDi a Radost). Samozřejmě, kdo přijde dřív, bude mít větší šanci k získání lístků na nejatraktivnější představení. Zajímavá a cenově výhodná nabídka je určena studentům v podobě akreditací se zajištěným ubytováním. Počet akreditací je limitován, nutnost včasného nákupu zde platí o to víc.

    Závěrečným vyvrcholením festivalu je populární Slavnost masek, tentokrát s motem „Život je kabaret“. Pořadatelé nabídnou několik dílen pro zájemce, kteří si pod supervizí a za pomocí mistrů oboru budou moci vyrobit vlastní masky. Kromě soutěže „o nejlepší masku“, lze uspět v řadě dalších kategorií. Soutěžit mohou masky dětské, rodičovské, jednotlivé, skupinové, ocenění může získat nejlépe maskovaná rodina či skupinka přátel. Účasti i fantazii se meze nekladou.

    Den slávy si pod taktovkou „provázků“ a jejich šéfa pana Vladimíra Morávka užijí pánové Milan Uhde a Miloš Štědroň, kteří jsou uznávanými autory úspěšných muzikálů. Samozřejmě, že v programu chybět nebudou některé „kusy“ z jejich autorské dílny.

    Srdcem festivalového dění se letos stane areál Městského divadla Brno, který pod vedením pana Stanislava Moši je tou nejlepší zárukou úspěchu blížícího se 4. ročníku festivalu. V jeho režii se na zdejších prknech, která znamenají svět, odehrají nejen divadelní představení. Areál bude hostitelem odborných setkání, diskusí, různých dalších doprovodných akcí i kabaretních představení. Vydáván bude opět festivalový zpravodaj.

    4. ročník Divadelního světa Brno slibuje nabitý a přitažlivý program, o kterém se více dočtete na webových stránkách hlavního organizátora, případně na stránkách spolupořadatelů – Národního divadla Brno, Městského divadla Brno, Divadla Husa na provázku, HaDivadla a Divadla Radost.  (št.)