Předvánoční nabídka umění

19.11.2019 09:35

    V galerii M.K. na Orlí ulici v Brně, v objektu číslo 27, proběhla ve středu 17. listopadu vernisáž děl výtvarníků Zdeňka Bláhy a Bořka Zemana. Je to výstava prodejní, galeristka Miroslava Kolečková zvolila tentokrát obrázky a díla, která potěší oko: akvarely Zdeňka Bláhy a dívčí a ženské postavy (ale nejen) akademického sochaře a malíře, pedagoga Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Bořka Zemana.

    Zdeněk Bláha patří k nestorům brněnských výtvarníků. Je ročník 1933, povoláním stavař, autodidakt, jak se říká těm, které Pánbůh, či prý příroda obdařili citem, vytrvalostí, nadáním a v případě Zdeňka Bláhy akvarelovými barvičkami a štětci tak tlustými, že dokáží překrýt bolest a tak jemnými, že proniknou k duši. Zkrátka – obrázky Zdeňka Bláhy jsou tím nejlepším vánočním dárkem.

    Bořek Zeman již není mezi námi. Odešel předčasně ve čtyřiašedesáti letech, ale jeho Galerie v Uherském Hradišti nabízí utěšenou přehlídku jeho prací a jeho díla nejznamenitější zdobí – například Kunovice.

Vlevo: Temperamentní galeristka Miroslava Kolečková a Zdeněk Bláha. – Vpravo: Jeden z akvarelů Zdeňka Bláhy.

    Miroslava Kolečková je galeristkou patnáct let. Pamětníci si možná vzpomenou, že mívala galerii v Kozí ulici. Dnes sídlí v budově na konci ulice Orlí, u Rooseveltovy. Její výstavní síň patří k těm, které ve městě vydržely zájem, resp. nezájem trhu a zůstaly – díky stálým zákazníkům a přátelům, jak konstatovala na vernisáži.  Je pravda, že v Brně v poslední době zmizelo několik galerií. Galeristé to nemají lehké. „Obrazy dnes kupují tři kategorie zájemců: jedni mají dost peněz na to, aby kupovali v aukčních síních, pak je tu střední třída – a vlastně pro ně držím galerii – máme tu současné výtvarníky, jejichž díla mají rozumnou cenu. A pak jsou tu mladé rodiny, které si raději zajdou pro pěknou reprodukci do Ikey…,“ říká Miroslava Kolečková.

    Ještě podotkněme, že v galerii M.K. můžete koupit i dvě knihy akvarelů Zdeňka Bláhy: Brno a Brňané na počátku 21. století z letoška, i starší Brno v náruči Moravy.

    Jsou krásné a nevejdou se do knihovny.

Text a foto: LADISLAV VENCÁLEK

 

Vlevo: Výzdoba náměstí v Kunovicích od Bořka Zemana. – Vpravo: Zdeněk Bláha s jednou ze svých obdivovatelek.