V pátek odstartuje festival Maraton hudby Brno 2016

Přehlídka napříč všemi žánry

26.05.2016 10:15

    Tři dny plné hudby, na 700 muzikantů a téměř stovka vystoupení – tak by se dal ve stručnosti charakterizovat první ročník multižánrového hudebního festivalu, který odstartuje v pátek 27. května 2016 v jihomoravské metropoli. Koncerty, happeningy, performance a workshopy v čele s předními interprety promění město v jednu velkou hudební scénu. Pořadatelé slibují přehlídku napříč všemi žánry – od klasické hudby přes jazz, rock, pop až po muzikál, folk, country či folklor.

    Festival se stane jednou z nejvýznamnějších hudebních událostí v Brně. Po celý víkend – od pátku až do nedělního večera – budeme sledovat nepřetržitý proud koncertů a performancí v ulicích, kavárnách, klubech, koncertních sálech, divadlech i kostelech. Ústředním dnem bude sobota, kdy se program rozprostře do jedenácti tematických okruhů: Hudba na Staré radnici, Pianoštafeta, Nekonečné varhany, Maratonské hudcování, Hudba a gastronomie, Hudba v kavárnách, Hudba v ulicích – busking, Domácí koncerty, Šalina pub, Hudba institucí a Klubová noc.

    Z bohatého sobotního programu si zaslouží podrobnější zmínku alespoň tyto tři stěžejní akce:

    Nekonečné varhany (10.45–19.30 hodin) – V jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie vzdají hold královskému nástroji nejlepší brněnští varhaníci Barbara Maria Willi, Hana Bartošová, Martin Jakubíček, Alena Veselá, Petr Kolař, Věra Heřmanová a Zdeněk Nováček.

    Pianoštafeta (15.00–18.00 hodin) – V poutavých funkcionalistických kulisách pasáže Alfa se sejdou profesionálové i amatéři, převezmou klavírní štafetu a po odehrání svého kousku ji předají dál. Nabízí se jedinečná možnost zahrát si na jednom pódiu s takovými osobnostmi, jakými jsou například Renata a Igor Ardaševovi, Jan Jiraský, Sára Medková či David Mareček.

    Maratonské hudcování (15.30–19.30 hodin) – Palác šlechtičen se promění v centrum folkloru a cimbálové muziky. Studentky brněnské konzervatoře provedou zájemce Cimbálem napříč staletími a Jiří Plocek nás zasvětí do tajemství archivu Českého rozhlasu Brno, který je nejucelenější pamětí folkloru na Moravě. Zahraje i Cimbálová muzika Kunovjané.

    Maraton hudby Brno 2016 organizačně zaštiťují Turistické informační centrum města Brna, hudební agentura C.E.M.A. a agentura TWENTYFOURSEVEN Promotions. Zapojí se i další instituce – Filharmonie Brno, Národní divadlo a Městské divadlo Brno.

    Náměstek primátora města Brna Matěj Hollan na tiskové konferenci ocenil, že v moravské metropoli jsou velmi kvalitně zastoupeny všechny hudební žánry. Brno disponuje bohatou sítí renomovaných hudebních těles, množstvím hudebních událostí, aktivním publikem a rozvinutou muzikologickou a hudebně vzdělávací základnou. Statutární město Brno všechny aktivity maratonu podpořilo, věnuje na ně více než 1,6 milionu korun. „Koncept festivalu vznikl díky propojení a spolupráci zřizovaných, spolkových i nezávislých institucí,“ dodává ředitelka Turistického informačního centra Jana Janulíková. „Koresponduje se snahou prezentovat Brno jako město hudby a s jeho druhou kandidaturou do Sítě kreativních měst UNESCO.“

    Tváří pilotního ročníku festivalu bude zpěvák a muzikolog Karel Heřman. Dramaturgicky se podílí na přípravě Hudby na Staré radnici a spolu s kapelou Ukulele Orchestra jako Brno rozproudí zábavu v Sono Centru během Klubové noci. „Myšlenka propojení a vzájemné spolupráce napříč institucemi a umělci je mi velmi blízká,“ říká. „Díky tomu se zviditelní skvělí brněnští muzikanti a město ukáže, co hudebně umí.“

    Je nepochybné, že Maraton hudby významně podpoří dlouhodobě budovanou image Brna jakožto hudebního města, oživí ulice a centrum, nabídne plynulý tok hudebních událostí po celou dobu prodlouženého víkendu. Brňanům i návštěvníkům moravské metropole lze jen přát vlídné počasí a spoustu příjemných uměleckých zážitků. Všechno s výjimkou Klubové noci bude zdarma.  (jbo)

 

Podrobnosti o Maratonu hudby 2016 najdete ZDE.

 

Tisková konference se tentokrát uskutečnila v příjemném prostředí na nádvoří Staré radnice v Brně.

Foto: Jaroslav Bobek