Příznivci festivalu, spojte se!

25.02.2014 22:25

    Ve středu 26. března 2014 bude v Brně na náměstí Svobody slavnostně zahájen pátý ročník mezinárodního filmového festivalu CINEMA MUNDI. Za poměrně krátkou dobu své existence si vydobyl dobrý zvuk i uznávanou pozici. Je až s podivem a zaslouží uznání, jak festival realizovaný za nezvykle nízké náklady, díky iniciativě, aktivitě a filmovému fandovství brněnských studentů, stále rozšiřuje a cizelizuje programové zaměření a nabídku.

    Ve středu o páté odpolední na náměstí se budeme moci setkat nejen s organizátory a s herci v čele s patronem festivalu Bolkem Polívkou, ale také s rektorem Masarykovy univerzity panem Mikulášem Bekem a první náměstkyní ministra kultury paní Kateřinou Kalistovou. A pak se již filmové kotouče rozjedou na plné obrátky v univerzitním kině Scala, v Artu, v sále Břetislava Bakaly, v kině Lucerna a v Kinokavárně. Program je nabitý, vybírat je z čeho, nejen z nejlepších evropských a světových filmů uplynulého roku. Uveďme spíše některé novinky a zajímavosti:

    Do Brna na festival dorazí na tři desítky významných a zajímavých hostů. Setkat se budeme moci například s významnými filmovými tvůrci Goranem Markovičem, Lordanem Zafranovičem a Srdjanem Karanovičem, autory ceněných filmů, někdejšími absolventy FAMU, představiteli tzv. Pražské školy jugoslávského filmu. Těšit se možno na rakouského režiséra Juliana Pölslera, který uvede svůj film Zeď z roku 2012 oceněný na Berlinale. Samozřejmě, to je jen malý výběr ze zajímavých festivalových hostů.  Opomenout nelze, že projekce Hořícího keře, rekordního vítěze letošních Českých lvů, proběhne za účasti autora oceněného scénáře, Štěpána Hulíka. Film Kandidát se vzápětí po pražské premiéře představí v Brně za účasti někdejších kandidátů na prezidentské křeslo, pánů Vladimíra Franze a Karla Schwarzenberga.

    Ocenění za přínos kinematografii obdrží letos Věra Chytilová. Festivaloví návštěvníci budou moci zhlédnout dva její první středometrážní snímky Strop a Pytel blech, které náleží k těm stojících u počátků České nové vlny z šedesátých let.

    Kdo se bude chtít stát bezprostředním, byť distančním účastníkem oscarové noci, tomu se otevře na celou hvězdnou noc kino Art v přímém přenosu hollywoodské slávy.

    Stranou pozornosti by neměly zůstat studentské filmy. Tvorba mladých zahřeje v letošní novince – Zimním kinu, na nádvoří Místodržitelského paláce. Mladí, kteří se významnou měrou podílejí na přípravě a organizaci festivalu, společně s mladými filmaři jsou zárukou, že brněnský festival bude úspěšně pokračovat a růst. Jak studenti s přesvědčením tvrdí, stane se světovým a vůbec nejlepším. Letos k tomu funkčně a pěkně připojují heslo: PŘÍZNIVCI FESTIVALU, SPOJTE SE!  (št)

 

 

To bylo jen několik málo slov před vlastním festivalovým děním. Vše o festivalu a programu na: www.cinemamundi.cz.