Dvorní divadlo Hlohovec hraje od loňska také U Tří knížat v Brně

První letošní premiérou byly Enigmatické variace

22.01.2018 15:30

    Letos již sedmým rokem existuje Dvorní divadlo Hlohovec provozované renomovaným hercem, pedagogem a režisérem Zdeňkem Černínem a jeho manželkou Petrou. V teplé části roku hrají na dvoře své chalupy v uvedené obci, také na státním zámku Lednice, v Mikulově, hráli též ve Valticích – vždy na území Lednicko-valtického areálu. Od loňského května můžete Dvorní divadlo navštívit rovněž v barokním domě U Tří knížat v Brně na Jánské ulici.

    První brněnskou premiérou roku 2018 byly Enigmatické variace francouzského dramatika Érica Emmanuela Schmitta, byly první inscenací první sezóny v roce 2011. Ve hře vystupuje novinář bezvýznamného plátku, přijíždí na opuštěný skandinávský ostrov, aby udělal rozhovor se známým spisovatelem, nositelem Nobelovy ceny. Divákovi se postupně otevírají souvislosti. Černín plasticky ztvárňuje podivínského spisovatele Abela Znorka, střílí na novináře z pistole, odmítá kontakty se světem, do toho propletené milostné vztahy, prostě napínavé. Budete se bavit. Černín vybírá vesměs komorní dramata pro dva nebo jen malý počet herců, které zve z renomovaných především brněnských i pražských scén. V Enigmatických variacích mu skvěle sekunduje člen činohry Národního divadla Brno Roman Blumaier. Za nejúspěšnější dosud inscenaci je považován Moliérův Lakomec, ve kterém s Černínem exceluje herečka rovněž první brněnské činohry Hana Tomáš Briešťanská ověnčená Cenou Thálie. Černín tuto komedii upravil a také aktualizoval, vytvořil a předvádí lapálie Lakomce coby penzisty, jenž si na stáří něco málo našetřil a teď by své peníze rád uchránil před náročnými dětmi. Všechny dosud uvedené i uváděné inscenace Dvorního divadla jsou plné nečekaných zvratů a překvapení.

    V únoru nabídne Černín v Brně ještě hru francouzské autorky Anny Gavaldy A taková to byla láska. S Černínem hraje opět Briešťanská, tentokrát ve dvojroli.  (tr)

 

Zdeněk Černín (vlevo) a Roman Blumaier v inscenaci Enigmatické variace.

Foto: archiv Dvorního divadla