První májový víkend bude patřit opeře

27.04.2015 21:35

    Každoročně o prvním květnovém víkendu pořádá mezinárodní organizace Opera Europa Evropské kulturní dny. V řadě zemí se otevírají operní scény široké veřejnosti, konají se netradiční setkání s milovníky operního umění, i s těmi, kteří staleté kouzlo opery dosud neobjevili. Stranou nemůže zůstat Národní divadlo Brno, které je členem Opery Europa.  Také zde se úvodní májový víkend odehraje pod letošním motem „Opera alive and on line“. ND Brno představí operu jako živé, soudobé a atraktivní umění pro každého.  Ve dnech 9. a 10. května opustí svou scénu i zázemí v budově a vystoupí na prostranství před Janáčkovým divadlem.

    V sobotu 9. května se na terase u divadla uskuteční piknik k připravované premiéře Toscy Giacoma Pucciniho. Návštěvníci se tu setkají s inscenátory a pěvci, se kterými budou moci diskutovat o tomto díle a jeho inscenačním pojetí, ale třeba také o operním umění a jeho postavení v soudobé kultuře.

    Neděle 10. května bude prostranství před divadlem náležet Leoši Janáčkovi, jehož dílo je inspirací dalších hudebních generací. Představí se nejen členové orchestru svým pojetím Janáčkovy hudby, ale také skupina Bullerbyne.

    Součástí odpoledního programu bude výtvarná dílna pro děti a minimarket s výrobky inspirovanými Janáčkem a operou.

      Přáním pořadatelů je operu – žánr spojující všechna umění –, přenést co nejvíce on-line na sociální sítě! Ve dnech 9. a 10. května se očekává co nejvyšší počet příspěvků na facebook ND Brno.  (št)

Více na: www.ndbrno.cz/opera/evropske-operni-dny-s-janackovou-operou