Salon Q prezentuje v Brně díla 38 výtvarníků

09.10.2014 14:30

    Křížová chodba na brněnské Nové radnici je od 8. října do 8. listopadu 2014 dějištěm 52. výstavy Salon Q, soustřeďující výběr 110 prací od 38 autorů, kteří jsou členy výtvarné sekce mezioborového uměleckého Sdružení Q. Je to výběr třetiny z dodaných exponátů, více se jich do Křížové chodby nevešlo. K výstavě byl vydán katalog v grafické úpravě Marka Trizuljaka, obsahující reprodukci jednoho exponátu od každého vystavujícího.

    Zaujalo mne, že mezi vystavujícími nechybí ani čtyřiadevadesátiletý Jan Rajlich, z jehož podnětu je Brno od roku 1964 dějištěm mezinárodního bienále užité grafiky. Mezi jeho čtyřmi kolážemi jsou i dvě úplně poslední, dokončené před dvěma roky a vystavované vůbec poprvé. Od jeho čtyřiašedesátiletého syna Jana Rajlicha jsou na letošním Salonu Q dva ofsetové plakáty – letošní vytvořený pro výstavu korejské asociace vizuálních designerů Vidak a loňský Auto-Matic-Design.

    Myšlenka založit toto široké umělecké společenství výtvarníků, literátů, hudebníků, divadelníků i architektů Sdružení Q se zrodila na sklonku roku 1967. Zformovalo se a deklarovalo svůj vznik v roce 1969. Už 28. ledna 1971 rozhodnutím federálního ministerstva vnitra však zaniklo a svou činnost obnovilo hned po 17. listopadu 1989. Nyní má Sdružení Q ve svých sekcích 120 členů, žijících hlavně na Moravě, ale také v Čechách, na Slovensku a dokonce v Číně, Japonsku, Itálii, Německu, Portugalsku a Srbsku. Pro své členy, hosty a příznivce vydává čtvrtletně Kvé-buletýn, jehož redakce i grafická úprava jsou dílem Jana Rajlicha mladšího za spolupráce Aleny Rajlichové, a také jednou za čas výpravné Q-almanachy. Tím nejnovějším jedenáctým ze začátku letošního roku se mohli potěšit i návštěvníci vernisáže Salonu Q 2014.

BOHUMIL HLAVÁČEK
 

Foto z vernisáže výstavy: Jan Rajlich ml.