Skrytá paměť Moravy: Náhody neexistují.?!

26.10.2015 09:15

    Literární soutěž Skrytá paměť Moravy, kterou pro mládež vyhlašuje Jihomoravský kraj, vstoupila do jubilejního desátého ročníku. Letošní téma „Náhody neexistují“ mohou autoři svými texty podpořit či naopak vyvrátit. Soutěž jako každoročně oslovuje mladé prozaiky od dvanácti do devatenácti let věku. Soutěžní příspěvky možno zasílat do konce března 2016 na adresu Památník písemnictví na Moravě, Klášter 1, 664 61 Rajhrad.

    „Pokud hrdinové na náhody nevěří, události by tedy na sebe měly logicky navazovat. Ale co když něco opravdu vypadá jako náhoda?“ komentuje nové téma Kristýna Cimalová z Památníku písemnictví na Moravě.

    V únoru příštího roku ožijí školy a knihovny v řadě míst po celé republice semináři tvůrčího psaní pod tradičním názvem Krocení literární múzy. Lektoři se setkají s aktivními zájemci o psaní nad tvořivými slohovými cvičeními, které doprovodí diskuze o tématu, či tipy, jak psát.

    Na Slovanském hradišti se bude v červnu 2016 konat slavnostní dekorování vítězů spojené s jejich autorským čtením. Ač má soutěž ve svém názvu „Moravu“, je určena dětem a mládeži z celé České republiky. V kategorii od 12 do 15 let mohou výherci získat 1000‒3000 Kč, v kategorii od 16 do 19 let získá vítěz 6000 Kč, 2. místo 5000 Kč a 3. místo 4000 Kč. Informace o Skryté paměti Moravy i seminářích Krocení literární múzy naleznou zájemci na webových adresách www.kr-jihomoravsky.cz, www.muzeumbrnenska.cz, www.masaryk.info a na Facebooku.

    Vyhlašovatelem je Rada Jihomoravského kraje, organizátory Muzeum Brněnska, příspěvková organizace, pobočka Památník písemnictví na Moravě a Masarykovo muzeum v Hodoníně, příspěvková organizace, pobočka Slovanské hradiště. Uzávěrka soutěže vyhlášené 21. října 2015 je 31. března 2016.  (št)