Společná výstava výtvarníků Dalibora Borovce a Jaroslava Válka

Spojilo je rodné Slovácko

09.07.2015 12:55

    Oba se narodili v Uherském Hradišti. Jaroslav Válek je o rok starší, žije a pracuje ve Veselí nad Moravou, Dalibor Borovec působí v Brně. Mají hodně společného. Dlouhá léta se znají, milují Slovácko, oba spojuje láska k výtvarnému umění. Ve středu 8. července jsme obdivovali jejich práce na společné vernisáži v brněnské Galerii Pekařská.

Dalibor Borovec: CYKLUS MELANCHOLICKÁ KRAJINA (monoprinty & grafika)

    O tvorbě Dalibora Borovce osobitě a s láskou hovořil jeho syn Petr, herec Východočeského divadla Pardubice. Zdůraznil, že jejich cesta (rozuměj – cesta otce i syna) k umění nebyla přímočará. Dalibor Borovec je v Brně doposud méně známý autor. A to je škoda. Kdysi pracoval jako propagační grafik, působí však i v oboru knižní grafiky. Jeho současná výstava je – snad se to tak dá říct – záznamem části životní cesty přemýšlivého autora. „Radikálním zlomem v životě i další tvorbě bylo jeho přesídlení do Brna, kde si zvolil zaměstnání se zcela odlišným zaměřením, umožňujícím s čistou hlavou a nezatížen neustálým hledáním kompromisů nacházet sám sebe,“ prozrazuje o něm bratr František Borovec, známý brněnský grafik, kreslíř a karikaturista. Cyklus Melancholická krajina je věnován spíše emocím, než realistickému ztvárnění krajiny. Nečiní si nárok vyjadřovat pohlednicovou krásu přírody. Je to jakási nabídka k dialogu pro každého, kdo je ochoten sdílet tuto mlčenlivou výpověď. Z každého obrazu na vás dýchne kousek Slovácka. Je přítomno ve všech obrazech, lidové popěvky a písničky k vám promlouvají už z názvů vystavených děl. Když si k tomu bratři Borovcové ještě společně zanotují hezkou melodii z okolí Strážnice, je obrázek dokonalý. Práce Dalibora Borovce jsou v soukromých sbírkách nejen u nás, ale i v Kanadě, Americe a Rusku. Pro samotného autora je největším uznáním, když se jeho grafiky dostávají do nejrůznějších společenských prostor a kanceláří.

Jaroslav Válek:  OCELOVÁ PLASTIKA

    Jaroslav Válek je uznávaný výtvarník – umělecký kovář s přesahem k sochařské tvorbě. Na vernisáži se hovořilo zejména o jeho schopnosti skloubit estetický prožitek s dokonalou přesností. To je naprosto výstižné. Na první pohled si všimnete precizní úpravy povrchu umělecky provedených předmětů a vystavených plastik. Pro jeho tvorbu mělo značný význam seznámení se sochařem Karlem Neprašem. Po návratu z Prahy, kde pracoval v Družstvu kovářů, se zapojil do výtvarných iniciativ Skupiny pěti ve Veselí nad Moravou. Od devadesátých let začal pravidelně vystavovat v mnoha galeriích doma i v zahraničí. Jeho stěžejním materiálem je železo, přesněji řečeno – ocel vhodná pro tváření. K úpravě povrchu plastik používá ojedinělou techniku leptu, pracuje však i se rzí, barevnými kysličníky či s vysokým leskem u nerezových ocelí. Vedle figurální tvorby jsou nedílnou součástí jeho díla kinetické plastiky, předměty užitého umění a autorské šperky. Vytvořil například insignie pro biskupa České starokatolické církve, ceny pro Asociaci českých filmových klubů, divadelní ceny Alfréda Radoka a cenu pro vítěze Mistrovství světa historických kol.

    Společná výstava Dalibora Borovce a Jaroslava Válka v brněnské Galerii Pekařská potrvá do 21. srpna 2015. Můžete ji navštívit ve všední dny od 9 do 17 hodin.  (jbo)

 

Ukázky z vystavených prací Dalibora Borovce a Jaroslava Válka.


Vlevo: Autor ocelových plastik Jaroslav Válek. – Vpravo: Bratři Borovcové – František, Dalibor a Petr, zcela vpravo Daliborův syn Petr Borovec.

Foto: Jaroslav Bobek