Srpen opět s kytarou i s flamencem

22.07.2014 19:45

    Mezinárodní kytarový festival a kurzy Brno náleží k nejvýznamnějším středoevropským akcím tohoto zaměření. Ve dnech 10. až 15. srpna 2014 proběhne již dvacátý třetí ročník. Účast předních světových kytaristů slibuje, že festival opět osloví nejen znalce a milovníky kytary a klasické hudby, ale i širokou veřejnost. V koncertech na Nové radnici se představí sólisté, jejichž jména zní ve světě kytary nejvýraznějším zvukem. 10. 8. Vystoupí newyorský klasický kytarista Kevin Gallagher, vítěz významných soutěží, např. „Guitar Foundation of America“. Den poté (11. 8.) významný španělský kytarista, ředitel více škol a festivalů Enrique Muňoz. 12. srpna před brněnské publikum předstoupí Andrea Vettoretti, Ital, který je vítězem v šestnácti kytarových soutěžích, ale také ředitelem prestižního kytarového festivalu „Delle Due Cittá“. Chybět nemůže žena. Tali Roth je profesorkou na věhlasné Julliard School v New Yorku. Její koncert si poslechneme 14. 8. Den předtím (13. 8.) vystoupí v Besedním domě asi největší z letošní plejády hvězd: loutnista a kytarista Edin Karamazov, považovaný za jednoho z nejvýraznějších a nejvíce charismatických kytaristů a loutnistů současnosti. Hrát bude na oba nástroje. Neodmyslitelným, tradičním vyvrcholením festivalových večerů je „Noc flamenca“. Originální flamenco z Andaluzie uslyšíme v podání kytaristy Paco Serrana a jeho skupiny z předních interpretů. Představí se nám tanečnice Marina Valente, zpěvák Juan Zarzuela, kytarista José Medinau a perkusionista Miguel Santiago. Noc s flamencem se odehraje samozřejmě na Velkém nádvoří Špilberku, které bývá tradičně zaplněno do posledního místečka. V případě nepřízně počasí se koncert přesouvá do sálu Stadionu v Kounicově ulici.

    Nepominutelnou a významnou součástí celé akce jsou kurzy, kterých se zúčastňují kytaristé z řady zemí. Pedagogy jsou umělci vystupující na koncertech a další významné umělecké a pedagogické osobnosti. Mezinárodní kytarová soutěž Guitartalent ´14 je vyhlášena pro dvě věkové kategorie a ceny pro vítěze v podobě mistrovských nástrojů jsou opravdu velmi lákavé.

    Zajímavou pozvánkou je volný vstup na koncert kytarového orchestru, který se bude konat 15. srpna v 16 hodin.

    Mezinárodní kytarový festival a kurzy Brno konaný pod záštitou primátora statutárního města Brna Romana Onderky spolupořádá TIC Brno a Česká kytarová společnost. Uměleckým garantem je koncertní kytarista a pedagog Vladislav Bláha.  (št)

 

Vstupenky v centrálním předprodeji Turistického informačního centra města Brna, Radnická 2, nebo on-line: www.vstupenky.ticbrno.cz.
Bližší informace na: www.guitarfestivalbrno.cz nebo: www.ticbrno.cz.
 

Foto z tiskové konference: Michal Růžička