U Tří knížat je Dvorní divadlo s neopakovatelnou atmosférou

29.04.2018 15:05

    Dům na Jánské ulici č. 12 láká už z ulice opravenou fasádou a průhledem do útulného dvora s restaurační zahrádkou. Tady ale divadlo zatím nenajdete, musíte po schodech dolů do sklepa ze 13. století, který vás přivítá obloukovou cihlovou klenbou a velkorysými prostorami.

    Ty jsou využité jako sál asi pro 50 osob, nechybí zázemí pro diváky s malou výstavou a domácím občerstvením. Pohodová atmosféra je dána těsným kontaktem hracího prostoru, volně položeného mezi proti sobě postavenými židlemi. Tento přímý kontakt diváků s herci vtahuje publikum přímo do děje a herec je pod přímým drobnohledem. Každý pohyb, mimika, šeptnuté slovo je vnímáno a reflektováno.

    Dvorní divadlo je profesionální scéna, založená hercem a režisérem Zdeňkem Černínem. Začínali před sedmi léty v Lednicko-valtickém areálu a od ledna letošního roku zahájili činnost v Brně. Komorní divadlo v atraktivním a originálním prostředí se zajímavou a kvalitní dramaturgií má dobře našlápnuto, zatím hrají jednou týdně a s blížícím se létem připravují i akce na nádvoří.

    Dramaturgie nabízí v současné době hry od A.Gavalda A taková to byla láska, Molièrova Lakomce v úpravě Zdeňka Černína, od E. E. Schmitta Manželské vraždění a od téhož autora Enigmatické variace. Ty měli diváci možnost vidět v sobotu 28. dubna v podání režiséra Zdeňka Černína a Romana Blumaiera. Přirozené komorní herectví podpořilo přesvědčivost výrazu a emoční pasáže strhávaly jak herce, tak publikum.

    Pro všechny zúčastněné to byl neobvyklý zážitek, spojený s profesionálním mistrovstvím. Obdivuhodná odvaha Zdeňka Černína a jeho spolupracovníků je velmi sympatická. „Zatím provoz rozjíždíme a věříme, že s hezkým počasím k nám diváci najdou cestu. Naše divadlo je soukromé a nemá žádné dotace a naší jedinou reklamou je hrát skutečně dobré divadlo. V Brně jsou inteligentní a nároční diváci, kteří dokáží rozpoznat kvalitu. Na to sázíme,“ těší se majitel, režisér a herec v jedné osobě, Zdeněk Černín.

    Budete-li mít chuť strávit příjemný, klidný a pohodový večer s kvalitním uměním, mohu doporučit Dvorní divadlo U Tří knížat na Jánské. Bližší informace najdete na www.dvornidivadlo.cz.

KARLA HOFMANNOVÁ