V Brně bude XI. Slovenský ples i pro krojované

10.02.2013 17:30

    Pevné místo mezi nejvýznamnějšími společenskými událostmi v Brně zaujímá Slovenský ples i pro krojované. Ten letošní bude už jedenáctý. Pořádá ho v sobotu 23. února od 19 hodin v brněnském hotelu Kozák v Horově ulici č. 30 Folklorní sdružení Púčik s Nadačním fondem Niké, akciovou společností Oprox a patronem Stanem Slovákem. Záštitu převzal slovenský velvyslanec v České republice Jeho Excelence Peter Brňo.

    Program plesu obohatí tanečními obrázky folklorní soubor Púčik a jeho cimbálová muzika, k tanci hraje i hudební skupina Grif 05. Hosty večera jsou známý slovenský zpěvák Pavol Hammel a Slovenka žijící v Brně, sólistka Janáčkovy opery Andrea Priechodská-Široká.

    Předseda Folklorního sdružení Púčik Vlastimil Fabišik, který je vedoucím a choreografem  folklorního souboru Púčik a vedoucím Dětského tanečního studia Odrášek, připomíná, že ke slovenské národnosti se v Jihomoravském kraji hlásí přes 14 000 občanů, v samotném Brně téměř 6500. Na brněnských vysokých školách se vzdělává v posledních letech kolem 13 000 studentů ze Slovenska.

    Púčik působí v Brně od roku 1991. Sdružuje studenty i pracující mládež z Brna a blízkého okolí ve věku od 14 do 26 let. Jeho repertoár tvoří tance, písně a lidové zvyky ze všech slovenských regionů a z moravsko-slovenského pomezí. Ročně mívá kolem 50 vystoupení na samostatných koncertech, přehlídkách, soutěžích a festivalech v České republice i v zahraničí, např. v Chorvatsku, Polsku, Maďarsku a ve Francii, nejčastěji na Slovensku. Soubor i cimbálová muzika, kterou vede primáš Vojtěch Konečný, jsou pravidelnými účastníky mezinárodního folklorního festivalu v Brně. Púčik se podílí na přípravě národnostního setkání Babylonfest a předvánočního setkání brněnských národnostních menšin Žijeme v jednom městě. Je jedním z hlavních organizátorů mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice Jánošíkov dukát, jehož je Vlastimil Fabišik ředitelem. Jubilejní XV. ročník Jánošíkova dukátu bude ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm letos od 2. do 4. srpna.

BOHUMIL HLAVÁČEK