V brněnském Cafe Podnebi se křtilo…

22.09.2018 14:10

    Jak básník slíbil, tak i učinil… Ivo Odehnal pokřtil v pátek 21. září svoji novou sbírku básní ÚKLID neklidu – NEKLID úklidu (2017–2018). Nedávno jsme o ní psali v BrnoŽurnálu:

www.brnozurnal.cz/z-kultury/vysla-nova-odehnalova-kniha-basni-uklid-neklidu-neklid-uklidu

    Na novou knížku jsme se těšili. Autor nám o ní vyprávěl a některé verše osobně recitoval už letos v březnu při přátelské besedě na Syndikátu novinářů jižní Moravy. Dvě malé ukázky:

PROSBA

Gregore z Mendláku – genetiku –
(že tě máme – máme kliku)

pomoz nám najít páku
jak sobeckému genu dát do rypáku!

 

MOJE VELKÉ UCHO

je virtuálně propojeno se slunečním periskopem
vyčouhlým z oblohy na druhé půlce zeměkoule

Ve zdejší končině trhovci nedočkavě stepují na startovní čáře Zelného rynku

Brno si protírá oči
„šaliny – šalastriky – šmirglujó šíny štatlu“

Ave Brno!


    Básník a spisovatel PhDr. Ivo Odehnal, rodák z Valašských Klobouk, žije více než šedesát let v Brně. Absolvoval zde vysokoškolská studia a poté i všechna svoje zaměstnání. Byl pedagogem, deset let ředitelem nakladatelství Blok, několik let vedl brněnskou pobočku vydavatelství Fortuna Print. Učil filozofii na Vysokém učení technickém a na Vysoké škole zemědělské v Brně, působil také v učňovském školství.

    V příjemném prostředí brněnské kavárny Podnebi se na křtu knížky sešli básníkovi příznivci, přátelé i členové rodiny, nechyběli zástupci vydavatelství Barrister & Principal, které sbírku uvedlo do života. Za podporu vydání knihy autor poděkoval MUDr. Ludmile Brázdové, za nádherné ilustrace talentované výtvarnici Kateřině Němcové a za výběr básní své ženě Aleně. O dobrou pohodu se postaral flétnista Jan Kyncl.

    Poděkování vlastně patří všem, kteří mají chuť a ochotu vydávat a šířit poezii. Verše jsme vždy četli a milovali. Snad k nim najdou cestu i ti, kteří dnes žijí v poněkud jiném světě, obklopeni elektronikou, technikou, penězi a kariérou.

    Obsahem sbírky ÚKLID neklidu – NEKLID úklidu (2017–2018) jsou verše vyjadřující existenciální neklid, jak naznačují názvy čtyř oddílů: I (obrázek z piksly na ozvěny…); II (šmátrám jazykem po dně lásky…); III (pod mrakem krysího léta…); IV (o lé ó básně). Knížka je též o stárnutí bilancujícího básníka, jehož myšlenkový úklid je zdrojem neklidu. Sbírku doprovázejí vkusné černobílé ilustrace.

    Tato Odehnalova sbírka je už 25. v pořadí. Kromě toho básník přispěl i do mnoha sborníků, věnoval se redaktorské práci při vydávání knih jiných autorů, spolupracoval s Československým rozhlasem a Československou televizí a zpracoval učebnici Úvod do filozofie člověka.  (jbo)

 

Básník Ivo Odehnal pokřtil svoji novou knížku ÚKLID neklidu – NEKLID úklidu (2017–2018). Na fotografii vpravo je spolu s manželkou PhDr. Alenou Odehnalovou.
(Foto: Jaroslav Bobek)