Vánoční klanění a putování s Husou na provázku

07.12.2013 13:10

    Hra J. A. Pitínského Betlém aneb Převelké klanění sotva narozenému Jezulátku se stala téměř již neodmyslitelným a osobitým vkladem brněnského divadla Husa na provázku do průběhu adventního času nejen v jihomoravské metropoli. Hru napsal v roce 1989 Jan Antonín Pitínský z podnětu Vladimíra Morávka, dnešního šéfa souboru. Zajímavá je historie obnovených premiér. Na pozvání Českého centra se v roce 2006 hra představila významným českým hostům i americkému publiku v Národní knihovně v New Yorku. V loňském roce se hrála nová verze inscenace nejen na domovské scéně, ale také v „Červeném kostele“. S biblickým příběhem soubor zavítal také do Hodonína a Kroměříže.

    „Považujeme za důležité připomínat si v předvánočním čase poselství základního příběhu evropské kultury“, napsal k znovuuvedení hry V. Morávek. Poslední měsíc v roce bude „Provázek“ ve znamení adventu, zamyšlení nad věčným soubojem dobra se zlem, rozjímání a podnícení vítězství toho dobrého v nás. Právě k tomu „komedie o narození Krista“ inspiruje a může být apelem i kontrastem s tržním pojetím vánoc plných spěchu, shánění za stále sílícího mediálního a reklamního tlaku.

    Letošní premiéra se odehraje 8. prosince, předcházet jí bude prolog ve Svatopetrských zahradách s prožitkem účastníků vidoucích blízké Josefa a Marii, kteří nemají, kam jít. Druhá část proběhne již ve velkém sále divadla. Možno je navštívit řadu z dalších představení vánoční hry. Nejen v Brně, kde se odehraje také např. opět v  „Červeném kostele“ (17. 12.) nebo v prostorách Hvězdárny a planetária Brno (28. 12.). Zvlášť slavnostní ráz bude mít předvánoční uvedení na domácí scéně souboru 22. prosince. Husa uvede vánoční hru také v Praze před branami Hradu a v Baráčnické rychtě, ve Veselí nad Moravou a v Tišnově. Všechna brněnská představení se odehrají za spolupráce dětského sboru Kantiléna.

    Více o Vánocích s Husou na provázku se lze dočíst na: www.provazek.cz

    A pozornost stojí zato věnovat také tradičnímu vánočnímu předplatnému, pěknému a výhodnému dárku pro leden až červen roku s datem již 2014!  (št)

 

Foto: Magdalena Minolová