Vše nejlepší na zámku Valeč

06.08.2014 20:05

    Pojedete-li z Třebíče směrem na Dukovany, kousek před Hrotovicemi nemůžete přehlédnout půvabný renesanční zámek působící jako by ho tu právě vystavěli.

    Zámek Valeč stál ještě nedávno téměř na pokraji zániku. V roce 1991 byl navrácen někdejším majitelům, ti však na opravu zdevastovaného objektu neměli prostředky a nějaký čas se ho marně snažili prodat. V místě se traduje, že podnikatel a majitel stavební firmy, bydlící zámku na dohled, se jednoho dne vyjádřil, že se na to „už nemůže dál dívat“ a zámek koupil. Zda jde o přesnou citaci, nebo o legendu šířenou ústním podáním nevím, nebyl jsem u toho, tak jsem však na místě vyslechl. Za pouhé dva roky, v červnu 2013 byla ukončena velkorysá a velmi zdařilá rekonstrukce celého areálu včetně přilehlých budov, parku a dvou rybníků. Dnes zve zámek nejen k zajímavé zastávce s pěknou procházkou či k pobytu v perfektně vybaveném hotelu, ale i k prohlídkám zámeckých interiérů nebo k návštěvě kulturních a společenských akcí.

    Není náhodou, že kouzelné prostředí je také jedním z míst konání koncertů Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského.

    V úterý 5. srpna 2014 ve zdejším velkém historickém sále proběhl první z letošních festivalových koncertů k Roku české hudby 2014, a je možno říci, že šlo o koncert, který se zdejším prostředím výborně ladil. Divákům v zaplněném sále zazpívala sólistka Janáčkovy opery Národního divadla Brno Jana Wallingerová za klavírního doprovodu Martina Hrocha. Na programu byly písně velikánů české hudby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Pěvkyně, která disponuje výborným hlasovým fondem, zaujala nejen přednesem písní, od těch překypujících dynamikou, přes ty s lyrickou notou až k žertovným popěvkům. Diváky si dokázala získat i sympatickým vystupováním, úsměvem a smyslem pro humor. Sympatie a obdiv sklidil také Martin Hroch nejen za doprovod pěvkyně, ale i jako interpret klavírních skladeb. Příjemný a osobnější ráz pěknému hudebnímu večeru dodalo již úvodní „doznání“ publiku, že koncert je vlastně předsvatební rozlučkou dvojice, která je nejen párem uměleckým, ale také partnerským. Večer českých písní rámovaný půvabným zámeckým prostředím se vydařil. Přidávat se samozřejmě muselo. A pak již jen: vše nejlepší do společného života!  (št)

 

Foto: Josef Prodělal a Petr Štěpaník