Výstava obrazů Petry Šípkové a Libora Machaty

28.06.2018 20:15

    Křížová chodba brněnské Nové radnice je od 28. června do 11. července 2018 dějištěm výstavy obrazů výtvarníků Petry Šípkové a Libora Machaty. Pořádá ji zapsaný spolek KnowHow club a je spojena s představením projektu Překonej sám sebe.

    Osmačtyřicetiletá členka opavské výtvarné skupiny X při Matici Slezské prezentuje na výstavě 32 prací z let 2014 až 2018. Je lékařkou rychlé záchranné služby a věnuje se urgentní medicíně. Říká, že maluje pro radost, hledá to své estetično a hlubší význam. Že se tak vyrovnává s dnešní povrchní a konzumní dobou. Spíše se cítí jako kreativec, který má potřebu vyjadřovat se tímto způsobem. „Jsem stále hledající, hrající si s barvami, technikami, kompozicemi a motivy, zajímá mne spojení obrazu a slova, ráda o tom přemýšlím, když nemohu usnout. Inspiruje mne vše okolo sebe. Maluji abstraktně, hledám výtvarné ztvárnění pocitů, nálad, myšlenek, zážitků, definice, citáty, vzpomínky“, vyznává se Petra Šípková. Její obrazy se nacházejí ve sbírkách v České republice a v USA, v Praze letos vystavuje 45 prací v klinickém centru Iscare.

    Brněnský muzikant a grafik Libor Machata prezentuje na výstavě 40 prací z let 2008 až 2018. Na dráhu profesionálního muzikanta se vydal s kapelou Kern a nyní působí v kapele Alband. Malování bylo koníčkem už v jeho mládí, ale věnovat se mu začal teprve na sklonku osmdesátých let minulého století. „Vystavovat jsem se odvážil až ve věku pokročilého Fis dur, rozuměj v pětašedesáti,“ říká o sobě skromně autor kreseb tužkou na téma Znamení zvěrokruhu a Stromy, obrázků pro děti podle veršů Františka Hrubína do pohádek, půvabné jsou i jeho mandaly a knižní grafika. Machatovo životní motto Kéž bych více mohl, nebo méně chtěl!, stejně jako jeho poděkování všem, kteří mu jakýmkoliv způsobem pomáhají a podporují jeho grafické počínání a tím uvádějí v život jeho tvorbu, svědčí o umělcově skromnosti.

BOHUMIL HLAVÁČEK