Výstava v Galerii architektury prodloužena

19.01.2014 09:45

    Galerie architektury Brno na Starobrněnské ulici 28 se znovu otevřela návštěvníkům v minulém roce. Poslední výstavní akcí loňského roku se stala prezentace tvorby významného brněnského architekta prof. Ivana Rullera (1926) zahájená vernisáží 13. prosince 2013.

    Architekt Ivan Ruller je autorem staveb, které se výrazně zapsaly do tváře Brna (sportovní hala Rondo, budova Ingstavu na Vídeňské ulici, stavba Janáčkova divadla). Výstava připomíná samozřejmě i jeho další práce, návštěvníka nepochybně zaujme prezentace řady pozoruhodných, v soutěžích oceněných návrhů (Radnice v Amsterdamu či v Torontu, budova opery v Bagdádu, návrh Nového Egyptského Muzea v Káhiře a další).

    Ivan Ruller byl žákem Bedřicha Rozehnala, svou tvorbou navázal na modernu a funkcionalismus, vycházel z brněnské školy. Vždy měl těsný vztah k výtvarnému umění, výtvarnou složku považoval za organickou součást stavby, byl spoluzakladatelem významných uměleckých skupin (Sdružení Q, Skupina 58).

    Ve svém věku překoná svou aktivitou mnohého lety mladšího. Dodnes se zúčastňuje architektonických soutěží a vyučuje na Fakultě architektury. Jeho přednášky náleží k nejzajímavějším, nepřekvapuje, že výstavu iniciovali právě jeho studenti. Pan profesor Ruller s laskavostí jemu vlastní, i při své velké pracovní vytíženosti dokáže pro každého ukrojit ze svého času. Výstava průřezu jeho tvorby je prodloužena do konce ledna 2014. Nejen pro odborníky, ale pro každého Brňana může být návštěva Galerie architektury Brno zajímavým kukátkem do tvorby významného architekta a jedné z nejvýraznějších žijících osobností města. Při pohledu na pozoruhodné soutěžní návrhy návštěvníka možná napadne, jaká škoda, že nedošly do stavu realizace.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

Černobílé fotografie: archiv I. Rullera
Barevné vizualizace oceněných soutěžních návrhů: FlyingArchitecture.com
 

Vlevo: Janáčkovo divadlo v Brně. – Vpravo: Sportovní hala Rondo v Brně. – Dole: Muzeum v Káhiře. Memoriál v Dakaru.