Výstava v Janáčkově divadle – Zdeněk Adamec

08.01.2014 23:15

    Ve středu 8. ledna 2014 se konala ve foyeru Janáčkova divadla první vernisáž tohoto roku. Malíř Zdeněk Adamec oslavil tímto své jubileum a současně se po deseti letech zase představil v Brně.

    Rodák z Prahy a naturalizovaný Hanák, jak se sám tituloval, si musel tvrdě své malování prosadit. Po studiích doplatil na mladickou naivitu a byl za protest proti maďarským událostem poslán komunisty do lágru. Po amnestii pracoval jako pomocný dělník, přesto se malování nevzdal.

    Oblíbeným tématem se stala hudba, pohyb a divadlo, to když ho mohl obdivovat víc než zblízka – jako kulisák v Národním divadle v Praze. Toto téma na výstavě nesmělo chybět, stejně jako scény od moře. Hudba a moře – to je hlavní téma výstavy.
Expresionistické obrazy s kubistickými prvky sálají pozitivním nábojem, jsou barevné, plné světla a pohybu. Přes nepřízeň osudu malíř neztratil nic na schopnosti vidět a tvořit krásu a pohodu.

    Vernisáž moderoval PhDr. Kristián Chalupa a s malířovou tvorbou diváky seznámila PhDr. Karla Hofmannová. Hudební část obstaral malířův syn Jakub na klarinet a věnoval otci jeho oblíbenou píseň, která prý vyjadřuje malířův životní postoj … „Život je jen náhoda…“. Výstava se už na vernisáži setkala s velkým zájmem. Kdo nestihl, nevadí, potrvá až do 11. února.

KARLA HOFMANNOVÁ

 

Foto z vernisáže: Jan Zahradníček