Výtvarnice Libuše Obrdlíková vystavuje svou tvorbu v Mikulově

08.05.2016 16:40

    Ohlédnutí je název druhé letošní výstavy obrazů, grafiky a tapiserií z tvorby Libuše Obrdlíkové. V Mikulově v galerii Konvent, sídlící v historickém centru města v revitalizovaných prostorách bývalého kapucínského kláštera, je otevřena od 6. do 31. května.

    Umělecký výraz sedmdesátileté výtvarnice ovlivnil pobyt v Zambii, emigrace a účast na manželových projektech na ochranu přírody v rozvojových zemích. Stejně jako nezůstala chladná k tvrdým životním podmínkám domorodců, nejsou jí lhostejné ani situace a nálady v dnešní společnosti. Do obrazů a grafik vkládá své pocity, představy, sny i vzpomínky na vzdálená magická místa. Má za sebou už více než tři desítky samostatných výstav v České republice, Německu, Zambii a Kolumbii. Zúčastnila se přehlídek netkané české tapiserie v Rakousku, Spojených arabských emirátech a v Austrálii.

    Nejstaršími exponáty na mikulovské výstavě jsou dvě ilustrační grafiky z roku 1986 jako vzpomínka na Zambii. Svěřuje se, že touto technikou se jí nejlépe zpracovávají vzpomínky, zážitky a vůbec situace, v nichž se v životě nacházela. Jsou z období, která pokládá za svá nejúspěšnější výtvarná léta, kdy obrovskou roli sehrálo setkání s misionáři jezuitského řádu, působícími v nejodlehlejších končinách. V Zambii se také věnovala olejomalbě, především portrétování dětí. Za myšlenkově nejdůležitější a nejvyzrálejší z olejomaleb z let 1993–2000 pokládá obraz Ecce homo (87 x 67 cm). Po roce 2000 ze zdravotních důvodů začala olejomalbu akrylem.

BOHUMIL HLAVÁČEK