Zpěváčci lidových písní z Brna a okolí soutěžili

24.03.2014 20:35

    Kulturní dům U lípy v Brně-Černovicích byl o předposledním březnovém víkendu dějištěm 39. ročníku soutěže dětských interpretů lidové písně Černovický zpěváček. Pod záštitou starosty této městské části Jiřího Hladíka a za finanční podpory statutárního města Brna i městské části byl pořadatelem dětský soubor lidových písní a tanců Májíček se spolupořadateli souborem písní a tanců Májek a Sdružením přátel folkloru v Brně. Finále soutěžení zpěváčků z Brna a okolí předcházela předkola v souborech Májíček, Bystrouška, Javorníček, Brněnský Valášek, Slováček a Relíček. Výkony dětí, rozdělených do tří věkových kategorií od předškoláků po patnáctileté, hodnotila pětičlenná porota odborníků v čele s předsedou Václavem Kovaříkem.

    Mezi předškoláky až sedmiletými byl nejúspěšnější Petr Čechmánek z Májíčku, před Zuzanou Kroutilovou ze Slováčku a Janem Kovaříkem z Májíčku, mezi osmi až jedenáctiletými Tereza Kroutilová ze Slováčku, před Matějem Vykoukalem a Veronikou Bayerovou – oběma z Javorníčku a mezi dvanácti až patnáctiletými Michal Trkan z Brněnského Valášku, Vanesou Čápovou z Javorníčku a Natálií Petlachovou, která není členkou žádného souboru. Soutěžící z druhé a třetí kategorie soupeřili ještě s dětmi, které v nich uspěly v loňském roce. V této kategorii vítězů osmi až jedenáctiletých byla první Barbora Pokorná před Matějem Vykoukalem – oba z Javorníčku – a Terezou Kroutilovou ze Slováčku, v kategorii dvanácti až patnáctiletých obsadila první místo Kateřina Vykoukalová z Javorníčku, Michal Trkan z Brněnského Valášku a třetí místo Vanesa Čápová z Javorníčku.

    Cenu bývalého dlouholetého předsedy soutěžní poroty Jindřicha Hovorky obdržela Barbora Pokorná.

    Porota nominovala na postup do celostátní soutěže dětských zpěváčků lidových písní, která bude od 9. do 11. května 2014 ve Velkých Losinách, Matěje Vykoukala a Barboru Pokornou a jako náhradnici Kateřinu Vykoukalovou. Cílem této soutěže s dvacetiletou tradicí je získat a motivovat děti, jejich rodiče, učitele a vedoucí souborů ke zpěvu lidových písní, vytvářet prostor pro jejich prezentaci a další rozvoji i popularizaci dětského lidového zpěvu v republice. Soutěže se v základních kolech v celé republice účastní 6 000 dětí, 50 postupujících z regionálních kol se pak zúčastní semifinále a finále ve Velkých Losinách.

xxx

    Soubor Májek se zrodil v roce 1974, zakořenil v něm folklor z Luhačovického Zálesí, Valašska a Malého Slovácka. Jeho vedoucím a choreografem je Milan Zelinka. Májek vystupoval s úspěchem na festivalech v České republice i v zahraničí – Bulharsku, Itálii, Jugoslávii, Maďarsku, Německu, Nizozemí, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Rumunsku, Řecku, Slovensku, Švédsku a Velké Británii. Loni na mezinárodním folklorním festivalu CIOFF ve Wisle získal nejvyšší ocenění – Grand Prix. Dětský soubor Májíček se utvořil z desetičlenné skupiny dvanácti až šestnáctiletých děvčat a chlapců v roce 1981. Nyní je početným souborem dětí ve věku od čtyř do 16 let.

    Brněnské Divadlo Radost v Bratislavské ulici č. 32 bude 12. dubna 2014 od 18 hodin dějištěm slavnostního programu Májku a Májíčku ke 40. výročí založení souboru.

BOHUMIL HLAVÁČEK