Otto Ballon Mierny vystavuje v Rakouském institutu v Brně

Zrodil se projekt OSOBNOSTI

05.11.2016 18:15

    Brněnský novinář Otto Ballon Mierny se věnuje dlouhá léta fotografování. Působil v redakcích České tiskové kanceláře a Mladé fronty, potkáváme se s ním při nejrůznějších významných příležitostech, nechybí u žádné důležité události. Jako válečný fotograf pracoval ve Rwandě, Zaire, Srbsku, Chorvatsku, Bosně, Kosovu, Albánii, Makedonii, Kuvajtu a Iráku. Za účast v misích UNPROFOR, SFOR a IFOR a za službu míru byl oceněn pamětními medailemi.

    Fotografie získávají s přibývajícím časem stále větší hodnotu. Mnozí lidé zvěčnění na obrázcích už nejsou mezi námi, ale stále k nám promlouvají, vracíme se k nim ve vzpomínkách. To byl i důvod, proč Otto Ballon Mierny vyhledal ve svém archivu záběry, které by mohly zaujmout širokou veřejnost. Soustředil se hlavně na portréty významných osobností. Nebylo to jednoduché – mnohé fotografie pořízené kdysi dávno na kinofilm poznamenal zub času, bylo je zapotřebí upravit, vyretušovat a převést do digitální podoby. Ze záběrů vytvořených klasickou technikou zhotovil černobílé snímky formátu 60 x 50 centimetrů. Vznikla rozsáhlá databanka fotografií ze současnosti i minulosti, zrodil se projekt OSOBNOSTI

    První ukázky můžeme v těchto dnech vidět v Rakouském institutu v Brně. Vystavený soubor obsahuje přibližně 40 fotografií, víc se jich do tamního prostoru nevešlo. Z obrázků na nás hledí tváře významných umělců, vědců, politiků, spisovatelů, hudebníků, dramatiků či válečných veteránů. Nechybějí ani portréty zahraničních osobností, které naši republiku navštívily, po nějakou dobu zde pracovaly či jinak působily.

Dvě z vystavených fotografií  brig. generál Emil Boček a Jan Rajlich st.

    Dokumentace, kterou hodlá Otto Ballon Mierny využít pro výstavní účely, čítá několik set fotografií. Na stávající výstavu Osobnosti I postupně naváží Osobnosti II, III a tak dále. Na vernisáže bude autor zvát i významné hosty, které kdysi fotografoval. Tentokrát to byl veterán druhé světové války brigádní generál Emil Boček, bývalý pilot 310. stíhací perutě RAF ve Velké Británii. Letos v únoru oslavil 93. narozeniny. Docent Ing. arch. Jan Rajlich předal účastníkům vernisáže pozdrav od svého otce Jana Rajlicha st., malíře a grafika-designéra, zakladatele Mezinárodního bienále grafického designu v Brně. V dubnu mu bylo 96 let.

    Výstava fotografií Osobnosti I v Rakouském institutu (Österreich Institut) na Moravském náměstí v Brně potrvá do 14. listopadu 2016, poté se přesune do Kuřimi a následně ještě do Kyjova. V září 2017 na ni naváže výstava Osobnosti II v Křížové chodbě Nové radnice v Brně.

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor

Autor výstavy Otto Ballon Mierny s generálem Emilem Bočkem.