Byli jste už ve Třináctce v brněnské Panské ulici?

Ztracené obrazy krajiny

    Určitě jste mnohokrát kráčeli Panskou ulicí v Brně, ale nevšimli jste si, že procházíte kolem výstavních prostor. Je to tak. V místnostech manažerského a vzdělávacího centra byla letos na jaře zpřístupněna netradiční galerie Třináctka. „My se třináctky v žádném případě nebojíme, třináctého dubna jsme zahajovali, v Panské ulici 13 sídlíme,“ říká manažerka Kateřina Dubovcová. „Dnes zahajujeme další výstavu, a jak vidíte – je opět třináctého.“

    Výstavní činnost centra se soustřeďuje především na prezentaci maleb, kreseb, grafiky či fotografií autorů všech generací. V omezené míře lze ve Třináctce vystavovat i menší a střední plastiky, ale spíše jen jako doplněk nástěnných děl. Dodejme ještě, že výstavní prostory jsou pro veřejnost přístupné vždy v úterý a ve čtvrtek od 17 do 23 hodin, individuálně si však můžete domluvit i jiný termín. V klidu zde posedíte u sklenky vína či pohovoříte se zajímavými lidmi, oblibu si získaly i hudební večery.

    V úvodu byla zmínka o výstavě, která zahajuje právě dnes – ve čtvrtek 13. září. Vernisáž je v 17 hodin. Až do konce září 2012 můžete ve Třináctce zhlédnout zajímavé fotografie Bohuslavy Maříkové. Výstava má název „Ztracené obrazy krajiny“. Autorka vystudovala uměleckoprůmyslovou školu u prof. K. O. Hrubého v Brně, působila v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. Podílela se na přípravě zajímavých projektů v jihočeském regionu. Například projekt „Mikrosvět, výstava české vědecké fotografie“ získal takový ohlas, že byl v rámci českého předsednictví EU prezentován i v Bruselu. Bohuslava Minaříková vydala ve spolupráci s Marií Louckou knihu k 90 letům Jihočeského divadla a výrazně se podílela na přípravách výstavy k 20. výročí sametové revoluce.

    Až tedy opět půjdete po Panské ulici v Brně, zastavte se ve Třináctce. Do konce září zde najdete „Ztracené obrazy krajiny“. Další výstavy budou následovat. Jak nám sdělila Kateřina Dubovcová, je připraveno mnoho dalších zajímavých akcí. Například už v říjnu se můžete těšit na tvorbu Kamila Tilla, který se věnuje fotografování koncertů a hudebníků, zvláště z oblasti jazzu. Vítejte ve Třináctce!  (jbo)

 

Ukázky z výstavy "Ztracené obrazy krajiny" jihočeské fotografky Bohuslavy Maříkové:

 

Webové stránky výstavních prostor Třináctka najdete zde.